До броени дни Столичната община ще промени визията на бул. „Дондуков“, като ще замени паветата в района с асфалт. За това си решение тя първоначално решава да проведе анкета, от която впоследствие по съмнителен начин се отказва и в момента е оставила решението в ръцете на експертен съвет.
За историята с асфалтирането на булеварда и множеството и съмненията в користни цели на общината разказва Стефан Ламбрев.
Накратко ще напиша защо съм привърженик на опцията павирана настилка в този район:
1. Паветата са изключително издръжлива настилка, което много намалява разходите по поддръжка.
2. Много от улиците в района са павирани и запазването на облика на района е важно и от естетическа гледна точка. Пример за това са историческите и културните центрове на повечето стари европейски градове. Ако искаме София да се развива и като туристическа дестинация, поддържането на паветата в централната й част е много важно условие.
3. По бул. „Дондуков“ минават трамвайни релси въпреки различните проекти и обещания на общината, пределно ясно е, че полагането на асфалтова настилка там няма да издържи на вибрациите и само след няколко месеца ще се отворят язви в новоремонтирания булевард – сравнително пресен пример е бул. „Янко Сакъзов“.
4. Асфалтът за разлика от паветата не просто позволява, но и стимулира по-високи скорости, а в разстоянието от бул. „Васил Левски“ до Министерския съвет има 9 пешеходни пътеки. Това увеличава рисковете от инциденти, повишава средната скорост на движението и на практика ще привлича допълнителен транзитен трафик, който иначе би минал по бул. „Сливница“ и бул. „Ген. Данаил Николаев“.
5. Вкарването на транзитен трафик в центъра на града е недалновидно решение не само за живеещите в близост до бул. „Дондуков“, но и за всички, които посещават централната част на София. Увеличеният трафик ще доведе до по-лошо качество на въздуха и противно на повечето прогнози до по-сериозно шумово замърсяване, което пък ще доведе до по-малко туристи и пешеходци и съответно до по-ниски обороти в магазините в района.
6. Друг важен момент, е че асфалтовата настилка (често слагана вече и по тротоарите и пешеходните зони) запечатва почвата. Познавайки капацитета или по-скоро липсата на такъв в СО да полива дърветата по булевардите в София, спокойно мога да прогнозирам, че от един „зелен“ булевард бул. „Дондуков“ ще се превърне в асфалтова площадка за отрицателно време. Това вече сме го виждали на бул. „Васил Левски“, на който на практика не може да се захване почти нито едно дърво, а много от старите вече са изсъхнали. Освен екологичните проблеми това отново ще се отрази на пешеходния поток, а оттам и на бизнеса в района.
7. След завършване на ремонта на моста „Чавдар“ и преасфалтирането на целия бул. „Дондуков“ не само ще се вдигне средната скорост на транзитните автомобили над разрешената и планираната, но и ще се увеличи броят на безразсъдните шофьори и на нощните гонки (на които кварталът често е свидетел по бул. „Васил Левски“ и бул. „Ген. Данаил Николаев“). Наличието на скоростна магистрала по средата на жилищен район, ограничаваща на практика достъпа до парка „Заимов“ и минаваща покрай 112-о основно училище и Първа английска езикова гимназия, е покана за инциденти.
8. Поради тези, а и още други причини и като човек, живеещ в района, смятам, че най-правилно и най-евтино (което може да е проблем за нечии корупционни мераци) е на бул. „Дондуков“ да се запази павираната настилка, да се ограничи движението по една-единствена лента в посока, трамваите да бъдат в трасе ограничено за автомобилите и, разбира се, да се реализира заложената в общия устройствен план велоалея. Това ще спомогне за визията, спокойствието и безопасността на живеещите в квартала, както и на всички гости които се опитваме да привлечем.
9. Наличието на подходящи пешеходни зони, маркирани и успокоени пешеходни пътеки биха се отразили много благоприятно на малкия и среден бизнес в района, десетките магазинчета по булеварда и ще засили икономическия микро район, който и в момента съществува. В България вече има много положителни примери, където успокоеното или напълно спряно движение води до разцвет на локалните бизнеси, което пък от своя страна води до по-високи приходи и стандарти както в района, така и в общината.
10. Не на последно място трябва да отбележа, че павираният бул. „Дондуков“ е част от историческия и туристическия образ на София. А това е ресурс, от който не бива да се отказваме!

