След бомбените атентати в Бостън през 2013 професорът от Университета във Вашингтон Кейт Старбърд прави това, към което всички ние посягаме в подобни моменти – търси информация в социалните мрежи. И тогава забелязва нещо изключително странно, което променя целия й научен път.
Значителна част от трафика в социалните медии обвинява американските „Тюлени“ – най-елитната част на военноморските сили на САЩ – за терористичния атентат. „Тогава го отхвърлих като пълна лудост. И го игнорирахме“, казва Старбърд в интервю за Seattle Times.
Същото се случва и след масова стрелба, която убива девет души в Орегон – според потребители в интернета убийството е фалшива постановка, която служи за политически цели.
Целта на професора е да изгради карта на дигиталните връзки между „планетите“ в цялата тази алтернативна галактика и да анализира съдържанието на всеки сайт, опитвайки се да разбере какво всъщност казват тези псевдомедии.

Оказва се, на първо място, че въпросът няма нищо общо с ляво-дясната политическа ос, тоест има крайнодесни сайтове като Danger & Play и крайнолеви, например The Free Thought Project. Някои просто се опитват да направят пари, други пък системно и агресивно налагат политическите си възгледи. Истинският общ признак е антиглобализмът – подозрения относно свободната търговия, международния бизнес и глобалните институции. Това съответно означава проалтернативни медии, антиимиграционни възгледи, недоверие към науката, недоверие към правителството – в случая на САЩ и силно антиевропейски настроения.
Голяма част от съдържанието е проруско, но Старбърд отдава тази тенденция на руските туитър ботове, които бомбардират социалните мрежи по време на президентски кампании на Запад (феномен, който е част от разследванията на ФБР относно изборите през 2016). Намесата на традиционната преса в блатото доказано е неефективна – напротив, тя само подсилва конспирациите, тъй като логиката е: „Щом медиите проверяват фактите и опровергават теориите, значи конспирацията е на прав път“.

И така, професор Старбърд публикува доклада си като предупреждение – информационните мрежи, които изграждаме, са с перфектен дизайн за експлоатация, независимо за каква политическа цел.
„Мозъкът ти казва „Хей, тази новина се намира в три различни източника“, но не разбираш, че те всички могат да бъдат проследени до общо ядро и дори е възможно да са достигнали до теб чрез ботове, които приличат на реални хора. Ако погледнем на ситуацията като на вирус – нямам представа каква е ваксината срещу него“, мрачно казва Старбърд.
Тя провокативно казва, че може би сме се запътили към заплахата на нереалността – тази, в която никой вече не вярва на нищо. „Алекс Джоунс е пророк. Наистина се води информационна война за умовете ни. И ние я губим.“