В “Пътеводител на галактическия стопаджия” на суперкомпютъра “Дълбока мисъл” му е поставена задачата да намери отговора на “Въпроса за живота, Вселената и всичко останало”. След седем и половина милиона години компютърът най-накрая е готов със своя отговор – “42”. Отговорът не задоволява галактиката, а и всички започват да се чудят “А, всъщност какъв е въпросът?”. Днес, четейки тази статия от вашия телефон, докато харесвате летните снимки на вашите близки и си уговаряте среща за “по-късно”, може да се сетите и за друг отговор на “въпроса”.
Този месец се навършват 25 години от създаването на интернет. На 6 август 1991 г. сър Тим Бърнърс-Лий създава Световната мрежа – World Wide Web, чиято абревиатура се изписва и до ден днешен преди името на всеки сайт. В началото на 90-те години на миналия век, когато хората са се уговаряли “на площада” или “на нашето място”, защото, веднъж излезли от тях, не е имало как да си пишат по месинджъра, Бърнърс-Лий работи в Европейската организация за ядрени изследвания, известна още като ЦЕРН.
Там на своя компютър от компанията NeXT (създадена от Стийв Джобс, след като напуска Apple) той създава първия интернет сайт. “Проектът WWW слива техниките на извличане на информация и хипертекстове, за да създаде лесна за използване, но силна световна информационна система”, са думите на Бърнърс-Лий на първия сайт. “В проекта е заложена философията, че голяма част от академичната информация трябва да е достъпна до всички.”
Идеята на интернет е точно това – хората да споделят информация. Тогава Бърнърс-Лий е смятал, че ще е по-лесно на учените да споделят своите трудове. Днес едва ли е възможно някой да опише за какво се използва интернет, тъй като той е навсякъде.
От непрестанното чатене и фейсбук статусите, през питането на Гугъл кои бяха съставките за „Блъди Мери“ до отразяването на събития, случили се преди секунди в другия край на света. Истината е, че по-голямата част от живота ни е свързана с интернет. А през останалото време най-често спим. Всеки от нас има приятели, които не е виждал от дълго време, но си пише с тях всеки ден. Никой вече не ходи до видеотеката, за да си купи филм. Самолетните билети не се взимат “на гишето”, а с AirBnB можем да си запазим квартира в другия край на света. Новините са в интернет, снимките ни са в интернет,
Книгите, филмите, музиката, банкирането, световните пазари и дори политическите кампании вече се водят в интернет. Може да стигнете до цялото познание на човечеството само като напишете въпроса си в Гугъл (или му го издиктувате).
Днес отговорът на “Въпроса за живота, Вселената и всичко останало” е интернет, защото нашият живот е неразривно свързан с него, а всички останали отговори можем да намерим там.
Преди 25 години, когато Бърнърс-Лий създава световната мрежа, приложението ѝ е било далеч по-скромно. На страницата (единствената страница) се качва телефонният указател на служителите на ЦЕРН, а след година се появява и първата снимка в интернет – шега с четири служителки, че сформират поп бандата Les Horribles Cernettes („Ужасните ЦЕРНетки“).
И тогава, и сега интернет се ползва главно с една цел – споделяне на информация. Неслучайно историците казват, че живеем в информационната ера. Време, в което хората прекарват по-голямата част от живота си в една въображаема реалност, а в нея те могат да намерят всичко.