SHARE

Консултантът и web developer Дилън Кърън ни предлага простите стъпки, с които да ужасим самите себе си, или как да открием всички данни, които Фейсбук и Гугъл притежават за нас.

Гугъл знае къде сте били 

Гугъл има архив на всички ваши местоположения – в случай че сте си държали включена опцията за локация. Може да видите времева линия на позициите ви… от първия ден, в който сте използвали продуктите на технологичния гигант на телефона си. Той ни показва личната си карта, през която става ясно незабавно къде е бил през последните 12 месеца. Вижда се в кой момент от деня е бил на конкретното място, както и колко време му е отнело да се придвижи от точка А до точка Б. Вижте собствените си данни:

https://www.google.com/maps/timeline?pb

Photograph: Dylan Curran, The Guardian

Това, разбира се, не е всичко – Гугъл знае за всичко, което някога сте писали в търсачката. Дори да сте го изтрили. 

Компанията събира историята на всичките ви устройства. Това означава, че дори да сте изтрили данните за търсенията от компютъра или телефона си, данни от други устройства съществуват. Може да проверите тук myactivity.google.com/myactivity

Освен това Гугъл изготвя вашия специален рекламен профил. Данните се събират и създават рекламен профил, базиран на информацията ви – местоположение, пол, години, хобита, кариера, интереси, интимният ви живот, възможно тегло и приходите.

Своите данни може да видите тук google.com/settings/ads/

Гугъл знае и за всяко приложение, което ползвате. Благодарение на факта, че пази данните за всяко приложение, което използвате. Те знаят колко често ги използвате, откъде, с кого общувате през това време. Това значи, че вероятно има данни за това с кого говорите във Фейсбук, с кои държави комуникирате… и кога си лягате. На този адрес може да видите собствените си данни по този параграф https://security.google.com/settings/security/permissions 

Да, ЮТюб историята ви също се пази. И да, цялата. Така от компанията знаят дали скоро ще бъдете родител например. Дали сте консервативен, дали сте прогресивен, евреин, християнин, мюсюлманин. Чувствате ли се депресиран, може би клоните към самоубийство? Или сте анорексик? Връзката може да намерите тук. youtube.com/feed/history/s…

А данните, които Гугъл има за вас, могат да запълнят хиляди, хиляди файлове. Има опция да свалите данните си. Средната големина на файловете е 5.5 гигабайта, или 3 милиона файла word. Това включва всичко – запаметените страниици, имейли, контакти, снимки, продукти купени през Гугъл, календара ви, музиката ви, книгите, които сте купили през търсачката… и така нататък, и така нататък. Включително и колко стъпки сте извървели днес. Насладете се – google.com/takeout

Положението при Фейсбук не е по-различно. Същата опция за сваляне на данни – които включват всяко съобщение (включително аудио), изпратено някога, и всичките ви контакти се намират тук https://www.facebook.com/help/131112897028467

Фейсбук пази всички локации, от които сте използвали програмата. Всички приложения, които имат връзка с Фейсбук – тоест които сте ползвали с този логин или са оперирали през платформата. Така се разбира дали се интересувате от политика, графичен дизайн, кога сте били свободен и кога обвързан и кога сте си купили нов телефон.

Фейсбук има и достъп до камерата и микрофона ви, като данните, които се събират, са къде се намирате, кога сте ги използвали и за какво, и кога камерата и микрофонът са били ползвани чрез приложения. Към това се прибавят контактите ви, електронната поща, календарът, историята на обажданията и есемесите, които изпращате. Игрите, които играете, видеото и снимките от телефона ви, музиката, историята на търсения и дори какво радио слушате.

Photograph: Dylan Curran, The Guardian

Платформите знаят какви и кои събития посещавате и кога – Карън получава данните за това кога е отишъл на интервюто си за работа и в колко часа е пристигнал. Гугъл пази и информация, която сте изтрили от драйва. Ако използвате телефона си, за да тренирате, данните от тези тренировки също се пазят – колко стъпки, какъв спорт предпочитате…

И години, години със снимки – всички снимки, които Карън е направил, разбити по години, заедно с местата къде са заснети и кога. Към това прибавете и данните за всяко електронно писмо, което някога сте изпратили и всяка реклама, от която някога сте се поинтересували. 

Всеки посетен сайт с дата и време на посещение, всяка запаметена снимка, всяка прочетена статия… и всяко търсене, което Карън е направил от 2009 насам.

Какво означава това, заключва той? Че може да имате достъп до всичко, което е правил човек през последните 10 години… ако се сдобиете с паролата на Гугъл профила му. 

Карикатура: Los Angeles Times
„В наши дни: – Правителството ни шпионира!
 – Сигурно са се почувствали назад с материала.“

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.