SHARE

Ако парламентарните избори бяха днес, ГЕРБ щеше да спечели 32.6% от гласовете на твърдо решените да гласуват, а БСП – 28.8 на сто. Освен тях в парламента се очаква да влязат „Обединени патриоти“ с 10.7%, ДПС със 7.8% и „Воля“ на Веселин Марешки с 4.4%.

Това показва последното проучване на агенция „Алфа Рисърч”, поръчано от “Нова телевизия“ и представено по медията.

Според агенцията 4-процентният праг за влизане в парламента няма да бъде прескочен от Реформаторския блок (3.8%), „Да, България“ (2.3%), „Движение 21“ (1.9%), “формация около ДСБ” (1.4%) и АБВ (1.4%).

Сред лидерите на старите и нови партии вдясно относително най-висока подкрепа събира Христо Иванов (11%). Меглена Кунева, Божидар Лукарски, Николай Ненчев и Радан Кънев имат лична подкрепа около 7%.

„Да, България“ на Христо Иванов ще се яви самостоятелно на избори през март и отхвърля  поканата за коалиция, отправена от учредената преди дни платформа „Нова република“ на ДСБ и Гражданския съвет на РБ. Това е решението на Националния съвет на движението, което те са взели в четвъртък вечерта.

В интервю за bTV лидерът на партията Христо Иванов заяви, че ”Да, България“ казва едно просто нещо – БСП, ГЕРБ и ДПС не са лява, дясна и либерална формация, а са системни партии от корупционната система на управление в България. Те с десетилетия показват, че не просто нямат намерение да се справят с корупцията, а каузата им е да запазят този корупционен модел на управление”.

В отговор Радан Кънев заяви, че е очаквал ”смелост, зрялост и решителност от всички политически съратници за обща битка за радикална съдебна реформа и изкореняване на корупцията. Научих от медиите, че Христо и групата около него отказват да се включат в тази битка заедно с нас. Всеки сам решава докъде му стигат силите. Желая успех“, написа той в своя профил във фейсбук.

Президентът Румен Радев и назначеният от него служебен премиер Огнян Герджиков обявиха основните цели на служебното правителство: организирането на честни избори, осигуряването на стабилност и подготовката на българското ротационно председателство на ЕС.

Междувременно днес се проведе и церемонията по предаването на властта в Министерския съвет. На нея вече бившият премиер Борисов поиска служебното правителство да направи сериозна ревизия на отиващото си правителство, а Герджиков го увери, че това ще стане.

Събитието обаче бе засенчено от мача между Григор Димитров и Рафаел Надал. В мач, който коментаторите наричат най-добрият досега на Австралийското открито първенство,  Димитров отстъпи след почти пет часа игра с 2:3 сета – 3:6; 7:5; 6:7 (5); 7:6 (4) и 4:6. Григор Димитров стигна до финалната четворка в Мелбърн за пръв път в кариерата си и едва за втори в Големия шлем след „Уимбълдън“ през 2014 г.

В събота се очакват първите работни телефони разговори на президента на САЩ Доналд Тръмп със световните лидери. На този ден той ще говори с немския канцлер Меркел, руския президент Путин и френския президент Франсоа Оланд. От Кремъл заявиха, че не очакват на първия телефонен разговор да бъдат постигнати конкретни резултати.

Междувременно днес британският премиер Тереза Мей започна своето посещение в САЩ като първия чуждестранен лидер, който ще се види с встъпилия в длъжност Доналд Тръмп. На разговорите се очаква Мей да представи плановете на Британия за подписване на търговска сделка със САЩ, след като страната стартира процедурата за напускане на ЕС.

*За изготвянето на този бюлетин е използвана информация от „Медиапул“, „Дневник“ и BBC.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.