SHARE

Как изглежда светът днес:

Френският президент Еманюел Макрон прави безпрецедентно обръщение към всички граждани на Европейския съюз преди европейските избори с амбицията и заявката за европейско възраждане.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова избирателите на континента, като отправи едно от най-острите предупреждения от страна на съюза по повод перспективата открито антиевропейски партии да постигнат добри резултати на изборите за Европейски парламент през май и посочи, също както Макрон, пример за това резултата от референдума за излизането на Великобритания от ЕС през 2016 г.

А у нас дондуркаме втори ден руския премиер Медведев. И му обещаваме света. Всичко, за което ни предупреждават европейските лидери, се случва тук – дори не в задния им двор, ами на жълтите павета в столицата.

Ето и реакциите на политическите партии на двудневната визита на премиера на Русия: „Атака“ и БСП са доволни от възобновяването на преговорите за „Турски поток“ и АЕЦ „Белене“, „Демократична България“ (ДСБ, „Да, България“, „Зелените“) смятат, че двата проекта са срещу интересите на България.

В първия ден от посещението му основната тема на разговорите бяха енергийните проекти между двете страни – хъбът „Балкан“, изграждането на втората атомна централа „Белене“ и транзитът на руски газ през страната ни. „Росатом“ ще участва в изграждането на АЕЦ „Белене“. Нещо повече – без нейно участие централата не може да бъде реализирана, стана ясно. Стана ясно и че тя ще струва поредните между 3 до 6 млрд. лв. Както обикновено, когато става дума за руски енергийни проекти, нито има ясна сметка, нито има договор, но винаги е ясно кой ще плаща – ние.

Във втория ден стана още по-интересно – България може да плаща на бизнеса, за да води руски туристи у нас. М?! Добре ли е? Засега не е ясно колко, но като отправна точка може да се вземе съседна Турция, където държавата дава по 6000 евро на чартърен полет. По този начин страната ни щяла бъде конкурентна на съседите – Турция и Гърция. Това стана ясно по време на българско-руски бизнес форум, чийто акцент беше туризмът. Той се проведе във вторник в София в рамките на двудневната визита на руския премиер Дмитрий Медведев. Хит на деня са последните думи на съветския другар на форума. Изречени точно днес, когато очевидно европейските лидери стартират кампания за една нова и по-добра Обединена Европа, изказването му звучи определено като опит за лоша подигравка: “На мен току-що ми хрумна една идея по повод приравняването на лева към еврото: Хубава валута е и китайският юан. Може в тази посока да се помисли. И пазарът е огромен“.

Но да се върнем на амбициозните енергийни проекти, които Медведев дойде да защитава. Пред кого не е ясно, защото и премиерът, и президентът са безкрайно щастливи с тях. Руският премиер отново подчерта това, което и неговият едноличен господар – Путин, е казвал многократно – че те ще се реализират само ако България осигури подкрепата на Европейската комисия за тях.

Не е в правомощията на Европейската комисия да дава лицензи и разрешения. Това заяви днес високопоставен представител на ЕК по повод поисканите от руския премиер Дмитрий Медведев гаранции от Брюксел за продължението на газопровода „Турски поток“ през България. „Ролята на Комисията е да прилага договорите, в този случай – да гарантира, че законодателството на вътрешния газов пазар се прилага стриктно от страните членки независимо от вноса и енергийната инфраструктура“, заяви източникът пред кореспондента на Радио „Свободна Европа“ Рикард Йозвяк.

В контекста на новините от обновяваща се Обединена ЕВропа – на 20 март ще стартира процедура по разглеждането на евентуалното изключване на партията „Фидес“ на Виктор Орбан от ЕНП, стана ясно днес.

И още за бъдеща Европа – ГЕРБ води пред БСП с малко под 4 процента в нагласите за вот на евроизборите. Това сочат данните от съвместно национално представително проучване на bTV и „Маркет Линкс“.  Според изследването „Демократична България“ има 5,9%, което й гарантира един депутат.

Връщаме се у дома, но с европейски контекст и изненада!

Лаура Кьовеши заслужава поста на европейски главен прокурор. Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова, като уточни изрично, че това е нейно лично мнение. Тя обясни, че ако се тръгне към процедура, в която Европарламентът да гласува главния прокурор, партията ще вземе политическо решение и ще каже на своите евродепутати как да гласуват. Информацията е на „Клуб Z“.

И докато сме у дома, винаги можем да разчитаме на интересни съдебни новини.

Твърдението на прокуратурата за оказван натиск от страна на бившите министри на финансите и икономиката Симеон Дянков и Трайчо Трайков и Иво Прокопиев, собственик на инвестиционния брокер по подготовката на продажбата на държавния дял в електроразпределителната мрежа в Югоизточна България и в доставчика на ток там, бе оспорено от бившия изпълнителен директор на агенцията за приватизация и сегашен министър на икономиката Емил Караниколов. Във вторник той бе разпитан като първи свидетел по делото. Подробностите четете в „Медиапул„.

Замърсяването на въздуха отдавна е екологичен и здравен проблем – но сега на него трябва да се погледне и като на проблем с човешките права, заяви специалният докладчик на ООН за човешките права и околната среда. Замърсяването на въздуха води до 7 милиона случая на преждевременна смърт по света всяка година, включително на 600 000 сред децата, каза Дейвид Бойд. „Нека поставим тези 7 млн. случая в контекст – това са повече смъртни случаи на година от тези от войни, убийства, туберкулоза, ХИВ, СПИН и малария, взети заедно“, каза експертът на ООН в интервю за фондация „Томпсън Ройтерс“. Още в „Дневник„.

Китай обяви данъчни облекчения за $298 млрд. заради „трудности“ в развитието. На откриването на годишното заседание на китайския парламент приемерът Ли Къцян каза, че страната я очаква „трудна битка“ за растеж и развитие и са нужни мерки, тъй като средата е „по-усложнена“ и има „рискове и предизвикателства… които са по-големи по брой и размер“. Според Ли икономическият растеж може да е между 6 и 6.5% тази година – малко под обявената цел миналата година. Пекин трябва да е „напълно подготвен“ и да предприеме мерки – такива са данъчните облекчения за 2 трлн. юана (298 млрд. долара) и други стъпки, помагащи на компаниите, като намаляване на застрахователната тежест.

Британската полиция разследва получаването на подозрителни пратки с взривни устройства в две от седемте летища на Лондон и гара в центъра на столицата, предаде Ройтерс. Бомбите са били изпратени до „Хийтроу“ – второто най-натоварено летище в света – и летище „Лондон сити“, както и до гара „Ватерло“. Пратките, доставени по-рано днес, изглежда, „са способни да възпламенят малък пожар, когато бъдат отворени“.

Показанията на бившия адвокат и лобист на Доналд Тръмп Майкъл Коен все пак предизвикаха турбуленция. Представителите на Демократическата партия на САЩ в долната камара на Конгреса инициираха поредно разследване срещу президента Доналд Тръмп. („Свободна Европа“). Председателят на правната комисия в камарата на представителите Джеролд Нъдлър заяви в понеделник, че той и колегите му започват разследване, свързано с възпрепятстване на правосъдието, корупция и злоупотреба с власт, съобщава Асошиейтед прес. Комисията е изпратила искания за предоставяне на документи от 81 души, свързани с президента и неговите сътрудници.

На този фон Хилари Клинтън обяви, че няма да се кандидатира за президент през 2020 г.

Накрая революционна научна новина от областта на медицината:

За втори път в историята медицински екип е успял да излекува пациент, носител на ХИВ вирус, съобщи Франс прес. Изследванията на човек, известен само като „лондонския пациент“, показват липса на каквито и да е следи от болестта в рамките на 19 месеца.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.