Татяна Кристи – сатира без цензура

SHARE

За първи път на българска сцена ще има шоу, посветено на политическата сатира. Сатира, която не попада под ударите на медийната цензура в България. На 20 юни в софийския клуб „Сити Стейдж“ (City Stage) ще можете да се насладите на комедийния моноспектакъл на Татяна Кристи. Дръзката журналистка, живееща в САЩ, която от три години щурмува интернет пространството с комедийни си скечове, повечето на политическа основа,  се радва на хиляди почитатели във виртуалното пространство. Да прави сатирични скечове е своеобразно хоби на Татяна, появило се в резултат на възмущението й от българската политическа среда.  Популярността й идва не само от това, че скечовете й са ужасно смешни и провокиращи, но и от факта, че политическата й сатира е безпристрастна, т.е. тя отразява всеки и всичко, което я възмущава. А безпристрастният глас почти липсва в българското медийно пространство.  

„Сатирата ми почива на добрите традиции на американските и британските комици и политически коментатори, като Бил Мар например, които правят много умело могъща и интелигентна политическа сатира. Повлияла съм се от стенд-ъп комици от комедийни сериали и от вариететни предавания – като американското Saturday Night Life – което, като видях за първи преди почти 30 години, идвайки от комунистическа България, ми се видя като най-смелото нещо на света – комици да се подиграват на политици по безпощаден начин и никой нищо да не им прави… Още тогава си пожелах в България да има подобно шоу. За съжаление и до ден днешен подобно няма.  Но аз се надявам поне малко да компенсирам липсата на подобна сатира с появата си на живо пред публика в България. Искам да подчертая, че шоуто ми в България ще акцентира също и на социалната сатира, т.е. то няма само да е само  за политика, ще има и чисто комедийни елементи, свързани с народопсихологията. Т.е. ще бъде един сатиричен микс от напълно нов, непубликуван досега материал.

Татяна Кристи е влизала в десетки абсурдни образи през годините, но най-известният е образът на  „Лютинка от село Лайка, община Долни ръб“. Това е алтер егото на Татяна, с което тя често осмива абсурдите в България, превъплъщавайки се в една тотално нелепа героиня, която коментира българската действителност по възможно най-неадекватния и абсурден начин. 

Обаче за голяма изненада на Татяна много от скечовете й се приемат за реални от зрители, които не са запознати с творчеството й и които не могат да разпознаят сарказма в клиповете й. Автентичното й влизане в роля на неадекватни политици или администратори неведнъж са разгневявали публика, която никога не е имала допир с политическа сатира и затова не може лесно да я разпознае.   

„Шоуто ми запълва несъществуваща медийна ниша и се надявам да предизвика интерес.

Обидно ми е, че за 30 години преход, България стигна до това да бъде пленена от олигархията държава, да бъде на последно място по почти всичко в Европа, а по свобода на словото да се срине почти три пъти. Без свободни медии едно общество става авторитарно, става пленено, става бедно и корумпирано, защото благата не стигат до гражданите, а се  разпределят м/у престъпници във властта и близки до нея, които са си напазарували безнаказаност. До гражданите стигат огризките от трапезата на гранд корупцията и, разбира се, репресиите над тези, които се опитват да й пречат.    

Политическата сатира е рядко животно в България. В нея няма традиции поради тоталитарното минало на страната и поради  вечния й  преход към така недостижимата  демокрация.  През последните години следите от политическата сатира съвсем се загубиха в България. Мейнстрийм медиите все по-малко смеят да се подиграват на властта, защото обикновено те и властта са едно и също. Те или са пленени, или са собственост на олигарси, които се опитват да диктуват дневния ред на България, който за съжаление има все по-малко общо с правовия ред и законността. Независими медии и журналисти биват преследвани и малтретирани. Всичко това се отразява в срамната цифра 111 – световното мястото  на България по свобода на словото.  Нерадостна е съдбата на журналисти, които властта смята за неудобни. Има все повече опразнени столчета  и свалени предавания. Дори сравнително безобидното в критиките си към властта шоу като „Господари на ефира“ вече е извън телевизионния формат. Кой остана?  Никой. Останаха безвкусните смешки, ситуационният хумор до болка изтъркан и банален, обитаващ комфортната зона на  халтурата, силно миришеща на соц.“

Следете събитието във Фейсбук.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.