SHARE

От „Медиапул“

Спецпрокуратурата обвини „Медиапул“ в извършване на вандалски акт и оскверняване на паметта на починал магистрат. Причината е публикация в изданието. При наличие на подобни обвинения и наложените в последно време стандарти от прокуратурата авторът на текста би трябвало вече да е с наложена мярка за постоянно задържане под стража.

На 19 август „Медиапул“ публикува статия под заглавие „Прокуратурата вече хвърля в ареста за драскане върху некролог“. Публикацията се позовава на съобщение на прокуратурата за разпореден тридневен арест за 49-годишния М. Стефанов, който е бил хванат да драска върху некролога на починал магистрат във фоайето на специализираната прокуратура.

М. Стефанов бил написал обидни и нецензурни думи върху некролога, разказва пресцентърът на прокуратура. След това заподозреният се опитал да го скъса, но бил спрян от съдебната охрана. Mediapool се позовава на официалното съобщение, че прокурор е определил деянието като случай с високата обществена опасност и е поискано постоянното задържане под стража.

В публикацията се припомня, че Стефанов вече е бил осъждан за хулиганство, а драскането върху некролога е извършено в изпитателния срок по негово предходно осъждане за хулиганство.

В статията обаче се напомня и нещо друго, което явно доста е подразнило някого в държавното обвинение. Подходът на прокуратурата по този случай показва сериозен обрат в собствената й практика. Преди шест години районът около сградата на Висшия съдебен съвет (ВСС) осъмна с разлепени приживе некролози на Камен Ситнилски, бивш заместник главен прокурор. Към онзи момент той беше член на ВСС, в опозиция на главния прокурор Сотир Цацаров.

Тогава прокуратурата отказа дори да образува наказателно дело за некролозите на Ситнилски с аргумента, че това е неприемлива форма на граждански протест, а не обществено опасно деяние. Преди да почине, Камен Ситнилски бе махнат от ВСС с незаконно решение на мнозинството в съвета, оформено около Сотир Цацаров. През април 2016 г. Камен Ситнилски почина внезапно в Белград и не успя да дочака решението по делото си срещу ВСС.

През ноември 2018 г. вxoдовете пpeд дoмa и ĸaнтopaтa нa извecтния cтoличeн aдвoĸaт Иpeн Caвoвa ocъмнaха, oблeпeни c нeйни нeĸpoлoзи. Некролозите съобщаваха „c пpиcĸъpбиe“ зa „ĸoнчинaтa“ й. Прокуратурата не е съобщавала за разкрит извършил на това деяние, което би трябвало да е с висока обществена опасност

В сегашната публикация на „Медиапул“ няма оценки за действията на прокуратурата по казуса с надраскания некролог, а само се припомня как държавното обвинение се е отнасяло към случаи на тормоз спрямо живи юристи с фалшиви некролози.

Излиза, че издевателствата и тормозът върху живи юристи е просто „протест“, а когато се драска върху некролози на починали юристи, е случай с висока обществена опасност. Според спецпрокуратурата обаче няма връзка между сегашния казус с некролога и предходните.

Спецпрокуратурата обявява, че публикацията на Медиапул e изключително грозно „използване на паметта на колегата следовател“, за да се компрометира прокуратурата. Сайтът Mediapool никога не е съобщавал името на починалия юрист за разлика от официалното съобщение на прокуратурата.

Редакцията отново няма да спомене името на починалия от уважение към паметта му, защото то няма отношение към казуса.

„Изключително грозно е да се използва паметта на колегата следовател… за който се гордеем, че бе част от колектива на Специализирана прокуратура, както и наш приятел, само и единствено за да бъде компрометирана прокуратурата. Почитта към мъртвите не следва въобще да е предмет на ирония, дори журналистическа. Поругаването на паметта на хората с подобен тип прояви във всяка цивилизована държава се нарича вандалски акт“, се казва в съобщението на спецпрокуратурата по отношение на Mediapool.

Любопитното е, че точно за вандализъм е прибран в ареста 49-годишният М.Стефанов и му се поиска задържането под стража. Този път обаче прокуратурата проявява благосклонно отношение към автора на статията в Медиапул, който явно също е обявен за вандал. Той се разминава само с прокурорско порицание и няма да бъде арестуван – засега.

„Считаме, че публикуваната статия представлява подигравка с паметта на един достоен български следовател от страна на хора, имащи претенции за морален стожер на обществото, като отговорността за това оставяме на тяхната съвест, а също така и на преценката на българските граждани и общество“, се казва в позицията на спецпрокуратурата.

В началото на август прокуратурата излезе с подобни позиции за коментарни текстове на вестниците „Капитал“ и „Сега“. В случая с „Медиапул“ вече се размахват пръст и за новинарски текст с припомняне на сходни случаи от миналото.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.