Пандемия и Тръмп – лошото съвпадение, което неизбежно води света до глобална рецесия

SHARE

Коронавирусът порази първо и най-вече Китай, където големи части от страната бяха поставени под блокада. Страната е най-големият производител в света с производство от над 2.5 трилиона щатски долара. Различни статистика посочват, че на Китай се пада между 13% и 20% от световното производство. Поднебесната империя е и най-големият износител в света – отново с близо 20% от световния износ. Търговският ѝ баланс е положителен (около 360 милиарда щатски долара). Само за сравнение можем да посочим САЩ с нейния отрицателен търговски баланс – вносът им превишава износа с почти цял 1 трилион щатски долара.

След избухването на глобалната пандемия на новия коронавирус в Китай на практика нищо не се произвежда. Производството и износът на държавата е спаднал катастрофално. Това означава, че всеки производител, който ползва китайски компоненти, ще има големи грижи. Или това е реално всеки производител на планетата Земя.

От икономическа гледна точка, немалка част от бизнесите изглеждаха печеливши заради т.нар. “лесни” пари от последното десетилетие. Кредитът в САЩ е с много ниска лихва. Тези ниски лихви бяха необходими след световната финансова криза от 2008 г., но се задържаха твърде дълго. Когато постепенно лихвата започна да се покачва, дойде президентът Доналд Тръмп и започна да атакува централната банка (Федералния резерв или “Фед”) заради политиката му те пак да бъдат понижени. Ние в ТерминалНО пишем не за първи път за това.

Просто американският президент повече от всичко друго иска да бъде преизбран и да остане още 4 години в Белия дом. Според него това минава през високи стойности във всички американски индекси (NASDAQ, Dow Jones, S&P, NYSE и др.). Затова и толкова се хвалеше с ръста им (докато имаше такъв). Затова и толкова настояваше пред Фед за ниски лихви.

Докато нямаше глобална пандемия, “лесните” пари дадоха реален икономически резултат. Безработицата оставаше сравнително ниска, а доходите на всички леко се повишаваха. Тази инжекция беше толкова мощна, че дори когато Тръмп започна търговски войни на много фронтове (Китай, ЕС, Мексико и т.н.), икономиката на САЩ растеше.

Интересно е, че производителността в САЩ не се е повишила, а икономическият растеж е изцяло резултат на леко понижената безработица и отново на “лесните” пари. В някакъв смисъл можем да говорим за инфлация в една много абстрактна форма. Но от фундаментална икономическа гледна точка проблемът е, че винаги когато не нарства производителността на труда, числата значат малко. Да дадем един образен пример – ако един фермер произвежда и преди години, и сега все 100 тона домати на година, но постепенно успява да ги продава все по-скъпо, той не е създал повече реална стойност в сравнение с миналото.

Целият Уолстрийт е наясно с това – Тръмпов икономически растеж няма. Той е мит, създаван от самия президент и тези, които работят за преизбирането му тази година. Но “лесните” пари, данъчните облекчения, огромните външни заеми бяха като манна небесна за трейдърите. Индексите растат, инвестиционните банкери си вземат бонусите, никой не го интересува, че реален растеж няма, защото ИМА ПАРИ. Все повече и все по-евтини (всъщност с все по-ниска лихва).

В последните три години имаше три леки икономически труса, но всичките доведоха до прекалено големи борсови сривове. Но борсите после бързо се възстановяваха. Причината борсите да падат рязко при Тръмп е, че всички читави финансисти знаят, че икономиката расте само на хартия.

Този път трусът, предизвикан от разпространението на новия коронавирус и икономическите щети, предизвикани от усилията за овладяването му, е сериозен. Данните започват да идват бързо и показват, че в Китай нищо не се произвежда. Скоро ще дойде и много голям проблем с италианската икономика. Италия има огромен дълг от около 2.4 трилиона щатски долара. Той е около 135% от общия брутен вътрешен продукт на страната – отдавна е една от най-тревожните пропорции дълг / БВП в Еврозоната. Страната има ниска ефективност в икономиката, а сега един огромен сектор – италианският туризъм – който на практика не съществува. От сряда Италия обяви данъчна и осигурителна ваканция за следващите 2 месеца. Отлага и плащането на ипотечни кредити в страната за същия период. В страната на практика е въведено извънредно положение. Ако проблемите се задълбочат, Италия може да доведе гигантски трус в Еврозоната.

Тръмп прави всичко възможно да отклони вниманието от новия коронавирус. Действа по любимия си начин – разпространявайки конспиративни теории и лъжи. Това досега е работило в много случаи, но когато срещу себе си имаш много опасен, бързоразпространяващ се и безсимптомен вирус, не може да сработи. Динамиката на разпространение на болестта Covid-19 във всички държави в този, все по-глобализиращ се свят, е една и съща. Не е изключено в Америка нещата също да излязат от контрол, а тогава щетите ще бъдат катастрофални. Няма да помогне и фактът, че Тръмп затвори страната за граждани от шенгенското пространство, но не го направи за граждани на Великобритания и Източна Европа. 

Има граници за всяка лъжа. Както казва един наистина велик американски президент: “Можеш да заблуждаваш целия народ от време на време, както и част от народа през цялото време, но не можеш да заблуждаваш целия народ през цялото време” (“You can fool all the people some of the time and some of the people all the time, but you cannot fool all the people all the time.”).

Дори САЩ да успее да овладее ситуацията, тъй като администрацията по места е в повечето случаи изключително компетентна и със значителни ресурси, Китай ще повлече световната икономика и най-вече САЩ надолу. Рецесията е неизбежна. Това означава глобална криза. Скоро може да се очаква и скок на безработицата в най-голямата световна икономика. Тъй като, както обяснихме, икономическият растеж е само на хартия, много бизнеси са с огромни дългове. В момента лихвата на Фед е нулева и това помага. Но това ще остане моментен ефект, ако продажбите и производството се сринат.

Федералният резерв не разполага с много оръжия в арсенала си за противодействие. Въпреки че вчера бе обявено от страна на Фед, че ще използва сума, достигаща до безпрецедентните 1.5 трилиона щатски долара за подпомагане на финансовите пазари. За да схванем мащаба, е необходимо да споменем, че първоначално програмата ТАРП (TARP – Troubled Asset Relief Program – “Програма за справяне с проблемни активи” – програмата на правителството на САЩ за справяне с кризата, предизвикана от несъстоятелността на американската инвестиционна банка Lehman Brothersбел.ред.) е само за 700 милиарда щатски долара. По-късно, разбира се, американското правителство е принудено да отпусне много повече, но факт е, че през 2008 г. за кризата, превърнала се в глобална и предизвикана от колапса на една от американските инвестиционни банки, се предвиждат половината от средствата, които се дават от Фед сега. Фактите са много тревожни.

Скоро може да се окаже, че всички ще платим скъпо и пре-скъпо за един неподходящ избор през 2016 г. на един човек, който се оказа погрешният човек начело на САЩ в едно съдбовно време.

SHARE