SHARE

Президентът на Косово смята, че Сърбия иска да анексира страната по кримски модел. 

Напрежението между Сърбия и непризнатата от Белград косовска държава ескалира през последните дни, като дори се заговори за война.

В основата на скандала е един влак, който е оцветен отвън в сръбския национален трикольор и на различни езици е изписано „Косово е Сърбия”.

Сръбските власти, които не признават Косово за независима територия, не са координирали с Прищина влизането на влака и не са искали разрешение за преминаването му до Митровица – главния град на етническите сърби в страната.

В резултат Косово разположи спецчасти по границатра, за да спре влака. Оттам сръбският премиер Александър Вучич обвини Косово, че е планирало да детонира експлозив на жп линията между Белград и Митровица, за да спре преминаването на влака. Властите в Прищина отхвърлиха обвинението и определиха изрисувания влак като провокация.

Оттам президентът на Косово Хашим Тачи заяви, че ”намерението на Сърбия е да използва този влак, дарен от Русия, първо, за да предизвика отцепване на северни части от Косово и после да ги присъедини към Сърбия. Това е моделът от Крим“, заяви той за Ройтерс.

По повод спрения сръбски влак в Белград се свика Съветът за национална сигурност, след което президентът Томислав Николич заяви, че Белград е готов да изпрати армията си в Косово, ако сръбското население в областта бъде застрашено.

Сръбският премиер Александър Вучич в четвъртък разговаря с германския канцлер Ангела Меркел по телефона и се срещна с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в Давос. След срещите стана ясно, че най-рано следващата седмица ще има преговори между Белград и Прищина с посредничеството на Брюксел.

От своя страна външният министър на Косово Енвер Ходжа поиска ЕС, САЩ и други държави да осъдят „актове на провокация и агресия“ от страна на Сърбия.

Доверието към „Сириза“ продължава да се срива, а това към дясната “Нова демокрация” се покачва, сочат социологическите проучвания. 

Ако парламентарните избори в Гърция бяха днес, 30,5% от гласоподавателите биха гласували за „Нова демокрация“, а 16,5% за „Сириза“, сочи проучването на Солунския университет.

Център-лявата партия ПАСОК и Комунистическата партия получават по 6,5% от гласовете. Либералите от „Потами“ и център-дясната „Независими гърци“ получават около 2% от гласовете.

За най-добър министър-председател се сочи лидерът на „Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис, който получава подкрепа от 33,5% от допитаните срещу 20% за настоящия министър-председател Алексис Ципрас. 88% от гърците смятат, че нещата се движат в погрешна посока в страната.

Междувременно в страната гръцките фермери готвят нови протести и блокиране на българо-гръцката граница. В отговор българският вицепремиер в оставка Румяна Бъчварова изрази загриженост от евентуална блокада на гръцките фермери по границата в специално писмо, адресирано до гръцкото правителство.

Същевременно представители на транспортните асоциации в България се заканиха, че ако гръцките фермери възпрепятстват преминаването през границата, то те ще направят контраблокада, за да спрат достъпа до Гърция.

България и Сърбия подписаха меморандум за взаимно разбирателство по строителството на газопровод интерконектор, който трябва да свързва газоразпределителните мрежи на двете страни, предава агенция “Фокус”. Документът е бил подписан от министрите на енергетиката Теменужка Петкова и Александър Антич.

Според плана дължината на газопровода между България и Сърбия ще бъде 105 км. Стойността на сръбския участък ще бъде около 80 млн. евро, а на българския – 45 млн. евро. Строежът трябва да започне през 2018 г., а започването на експлоатацията му през 2020 г.

Македонското правителство настоява сръбските власти да преименуват всички места, на които страната е обозначена като БЮРМ. Това се случва, след като в Сърбия са се появили пътни знаци със съкращението БЮРМ вместо признатото от Белград име Република Македония. „Това несъответствие трябва веднага да бъде коригирано. Вярваме, че тази провокация, която обижда чувствата на македонските граждани, не е отражение на добросъседството. Неподходящо и срамно е по подобен обиден начин да се назовават съседите“, пише в официално заявление на македонското МВнР, предават от “Фокус”.

Турският президент Реджеп Ердоган заяви, че страната ще премине в офанзива срещу тероризма в страната и терористичните групировки в Сирия и Ирак. От думите му обаче не става ясно дали това означава нови репресивни мерки в страната и какво ще бъде отношението на Ердоган към сирийския лидер Башар Асад, който по принцип Анкара не одобрява, но Асад е поддържан от Русия.

“Борбата срещу кюрдите продължава. Ако има елементи, които ни заплашват, ние ще ги прочистим от тези региони. Ако моите граждани са постоянно заплашвани от тези региони, то наш дълг е да ги защитим. Държавата е тук с причина“, каза Ердоган. „Ние ще разширим полето си на борба с принципа, че тези, които не подкрепят Турция, са срещу Турция“, допълни той.

Междувременно депутатите приеха още четири члена от новата конституция, които ще затвърдят властта на Ердоган. Документът вече е приет на първо четене и след тази седмица вече на второ четене са приети 11 от 18-те члена на проекта за конституция.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.