SHARE

Анализ на „Демократична България“ сочи, че горивата в страната не само че не са сред най-евтините, но вече изпреварваме по цени Великобритания, Белгия, Полша, Чехия, Словения и други държави от ЕС.

Изключително важно е да се подчертае, че цените на горивата зависят и от политиката на държавата. Позицията на управляващите, че „нищо не може да се направи“, е бягство от отговорност и подкрепа за статуквото. Показателно е, че висш държавен орган – парламентът, прие закони, с които се удариха малките играчи за сметка на големите.

Разследването на нарушенията на конкуренцията и наличието на картел също е в ръцете на държавен орган – КЗК, и когато този орган си затваря очите, това не означава, че държавата не може да направи нищо, а че е избрала да си зарови главата в пясъка.

Скъпите горива в България повишават цените на всички стоки, защото почти всяка дейност включва разходи за транспорт. Това води до двоен негативен ефект върху българските граждани, които веднъж плащат високи цени, като зареждат автомобилите си, а след това втори път плащат по-скъпи стоки на пазара.

„Демократична България“ предупреждаваше при приемането на т.нар. „картелен закон“ за горивата, гласуван от ГЕРБ, БСП и ОП, че той унищожава малките търговци и ще доведе до още по-високи и непазарни цени. Законът бе приет през месец юли в нарушение на всички парламентарни процедури и явно под натиска на Москва и резултатите не закъсняват – цените на горивата в България вървят нагоре и вече са по-високи от други държави от ЕС преди облагане с ДДС и акциз. И то при положение, че България е най-бедната страна в ЕС и с най-ниските акцизи и ДДС върху горивата.

Заради подобни действия на ГЕРБ и т.нар. „патриоти“ в миналия парламент конкуренцията на пазара на горива вече веднъж бе силно ограничена с промени в ЗДДС, като малките търговци бяха недопустимо дискриминирани и задължени да обезпечават двойно дължимото ДДС за разлика от големите вериги на пазара. В резултат на този лобистки закон вече не само цените на горивата растат и конкуренцията намалява, но и срещу България бе образувана наказателна процедура от Европейската комисия за нарушение на принципите на общностното право на свободната конкуренция.

„Демократична България“ подкрепя както справедливия протест на българските граждани срещу високите цени на горивата, така и протестите на малките и средните участници на пазара на горива и всички коректни търговци в България.  Застава зад техните искания за свободен от картели и монополисти пазар и работещи държавни регулатори, бранещи конкуренцията. Чрез нашия евродепутат Светослав Малинов ще уведомим ЕК за поредното безобразие, което сегашната власт извършва в България, включително и за пълната абдикация на държавата, която не смее да се намеси на пазара на горива.

  Предложенията на „Демократична България“ за това как могат да се постигнат по-благоприятни цени на горивата:

  • Да се отменят лобистките и картелни закони, унищожаващи малките и средните търговци в полза на големите вериги.
  • Да се облекчи вносът от други страни в ЕС, защото само истинската конкуренция сваля цените.
  • Да се извърши обективно разследване на големите вериги, чиито цени подозрително съвпадат и са налице доказателства за съгласувани практики.
  • Да се облекчат условията за създаване и достъпа до данъчните складове за горива – през 2015 г. близо 80% за дизела и над 90% при бензина се контролират от най-големия участник на пазара – групата „Лукойл“.
  • Да се подпомогнат малките и средните търговци за преодоляване на техническите бариери за достъп до пазара.

Графиката по-долу развенчава мита за „най-ниските“ цени на горивата:

Източник: Собствени изчисления на база публични данни на органи по пътна безопасност от страни от ЕС

Автор: Мартин Димитров

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.