SHARE

Светът беше разтърсен от разкритията на международното разследване, показващо метода по-който едни от най-богатите и влиятелни хора в света укриват своите пари.

Разследването е проведено от Международния консорциум на разследващите журналисти ICIJ, след като преди година влиятелният немски вестник „Зюддойче Цайтунг” получава данни за нелегалните пътища, по които панамската кантора „Мосак Фонсека“ (Mossack Fonseca) укрива богатството на своите клиенти. Какво научихме до този момент:

  1. Замесени са имената на 12 национални лидери

В изтеклите документи могат да се открият имената на 143 политици и техните семейства. За тях се предполага, че са използвали офшорни схеми, за да укрият своите авоари. От документите се вижда, че те или членове на техните семейства или приятели са се възползвали от услугите на „Мосак Фонсека“

В списъка присъстват – Владимир Путин (чрез приятелски кръг), исландският премиер Сигмундур Гунлаугсон, украинският президент Петро Порошенко, сирийския президент Башар Асад (чрез негови братовчеди), британският премиер Дейвид Камерън (чийто баща е замесен), бившите президенти на Грузия и Египет, настоящият президент на Аржентина, вицепрезидентът на Иран, премиерът на Пакистан (чрез своите деца), президентът на Китай (чийто роднина е замесен) и кралят на Саудитска Арабия.

 

  1. В Исландия започнаха масови протести за оставката на техния премиер.

Сигмундур Гунлаугсон е бил съсобственик на компанията „Wintris Inc.“, чието седалище е на Британските вирджински острови и е притежавала състояние от близо 4 млн. долара в три исландски банки, които се сриват по време на финансовата криза от 2008 г. Правителственият говорител заяви в съобщение до медиите, че премиерът се е „съобразявал с исландското законодателство“. Късно в понеделник петицията за оставката на премиера е събрала 27 000 подписа и пред исландския парламент са се събрали над 10 000 души (по информация на „Ройтерс“). Важно е да се уточни, че населението на Исландия е около 330‘000 души. Премиерът отказва да подаде оставка, но от опозицията поискаха вот на недоверие към правителството.

  1. Руските национални медии са наложили цензура на разследването.

Трите основни прокремълски телевизионни канала не са отразили разследванията през изминалия ден, предаде Би Би Си. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли обвиненията: „Дори след като името на Путин не е никъде изрично упоменато, е видно, че нашият президент ще бъде основа мишена.“ Повече за механизма, в който са замесени близки на Путин, може да прочетете тук.

  1. В Китай се налага цензура дори на социалните мрежи за #PanamaPapers

Блокирани са стотици публикации в китайските социални мрежи „Wechat” и „Sina Weibo“, предават световните информационни агенции. Семействата на поне осем настоящи или бивши членове на китайския върховен орган са споменати в разследването. Замесен е и деверът на китайския президент Си Дзинпин, който е създал две офшорни дружества през 2009 г., но през 2012 г., когато Си Дзинпин става генерален секретар на Китайската комунистическа партия, двете компании са замразени.

  1. Във Великобритания ще се води разследване срещу замесените в скандала лица

Имената на трима бивши членове на Парламента, шестима благородници и няколко дарителя на управляващата партия се появяват в изтеклите документи. Името на бащата на Дейвид Камерън също е замесено. Починалият през 2010 г. Йън Камерън е имал офшорна компания на Бахамите, която се предполага, че е била използвана, за да се избегне плащането на данъци. От Даунинг стрийт 10 припомнят, че британският премиер води кампания за борба с корупцията и лично той е повдигнал темата за офшорните дружества преди три години на среща на Г8.

  1. Най-малко 150 български дружества и българи са замесени

Над 50 компании със седалища из цялата страна и повече от 100 собственици, управители и адвокати са били свързани с офшорките на Сейшелите, Бахамите, Антима, Панама, Ниуе и споменатите вече Британски вирджински острови. Според международното разследване, в което участва и журналистката Алексения Димитрова от в-к „24 часа“, до момента няма замесен нито един български политик.

  1. Лионел Меси, Мишел Платини и множество други спортисти са в списъка

Отстраненият от футбола заради корупция президент на УЕФА Мишел Платини и настоящият носител на „Златната топка“ Лионел Меси са само част от списъка със спортисти, сред които има играчи за клубове като „Барселона“ „Реал Мадрид“ и „Манчестър Юнайтед“, пише агенция „Франс прес“

В разследването се споменава за офшорната компания Mega Star Enterprises, която е регистрирана през 2012 г. от панамската кантора Monssack Fonseca. До края на 2015 г. Лионел Меси е бил съсобственик на офшорката с баща си Хорхе, а в момента баща му е едноличен собственик на дружеството.

От своя страна, отстраненият от футбола заради корупция Мишел Платини си създава офшорна компания – Balney Enterprises – през същата година, в която стъпва в длъжност като президент на УЕФА през 2007 г.

  1. ФИФА може би е изправена пред нова криза на доверието

Уругвайският юрист и дългогодишен член на етичната комисия на ФИФА Хуан Педро Дамиани и  бившият вицепрезидент на ФИФА, Еугенио Фигередо, са използвали повече от 200 офшорни компании, разкрива разследването. От ФИФА побързаха да отрекат каквато и да било връзка между организацията и действията на двамата ѝ служители. Фигередо беше арестуван в Цюрих миналата година, обвинен в участие в схема за подкупи за над 110 млн. долара.

  1. Това е най-големият теч на информация в историята на човечеството

Общо 2’600 GB е изтеклата информация, която се съдържа в 11,5 милиона документи, засягащи 214‘488 дружества и обхващащи периода 1977-2015г. “Започнете ли да четете сега, ще ви трябват поне 26 години“, казва един от участниците в разследването, Мар Кабра. Изтеклата информация е 46 пъти по-обемна от тази в Wikileaks.

  1. „Мосак Фонсека“ е четвъртата най-голяма адвокатска кантора за офшорни услуги в света

Адвокатското дружество е със седалище в Панама, но има клонове на повече от 40 други места. Основано е от Юрген Мосак и Рамон Фонсека през 1977г. Г-н Мосак е немец, практикувал право в Лондон, а г-н Фонсека е панамски писател и адвокат. Авторите на разследването посочват, че като млад г-н Фонсека се е „надявал да спаси света“.

Източникът на най-големия световен теч на информация все още се пази в тайна.

SHARE