SHARE

Новините от България днес са свързани с различни семейни драми. Цветан Василев поиска за пореден път чрез адвоката си (Константин Симеонов) да бъде изслушан в съда по делото КТБ чрез някакъв вид жива техническа връзка, прокуратурата се опита да възрази, че ако толкова искал да говори, да позволял да бъде екстрадиран (сякаш прокурорите не са виждали килията на Иванчева и не само в тази връзка питаме колко луд трябва да си да се прибереш в България, ако си Цветан Василев?!), съдът този път каза, че това може и да се случи… Става още по-хубаво на фона на вчерашното заседание, когато Константин Симеонов поиска в съда да бъде призован и Делян Пеевски.

Друг семеен скандал се вихри в сапунената опера, наречена „Обединени патриоти“. Сидеров заплаши Симеонов с някакви фотоси. Може би, защото своите голи снимки той разпространи сам отдавна. Да не стане някой сакатлък след време…

Като сапунена сага трети ден се точи и ситуацията с позицията на България относно ситуацията във Венецуела. Да ви припомним хронологично: след дълго мълчание първо се изказа това, което имаме като президент, което каза, че не трябва да подкрепяме позиция на ЕС срещу Мадуро. След известно колебание реагира МВнР с позиция в малките часове на вчерашния ден. Тя бе потвърдена от Съвета за сигурност към МС, а днес вече и окончателно подпечатана от позиция на правителството за изразяване на подкрепа за Хуан Гуайдо в качеството му на временно изпълняващ функциите на държавен глава на Боливарска република Венецуела. Мълчим, мълчим, ама накрая по 3.

Македония ще стане 30-ата членка на семейството на НАТО, след като днес останалите 29 подписаха съвместния ратификационен документ в Брюксел.  Смята се, че ратификацията може да продължи година и половина или повече, но представител на алианса каза наскоро в интервю за македонска медия, че надеждата е това да стане възможно до 2020 г. Бяха изразени благодарности на Ципрас и Борисов.

Също днес македонското правителство реши да бъдат отворени посолство в Скопие и консулство в Солун, предаде агенция „Макфакс“ след заседание на кабинета, научаваме от „Дневник“.

Още една семейна сага – разводът между ЕС и Великобритания е с адрес Брюксел тази седмица. Очаква се срещата между Тереза Мей в ролята на британски премиер, Доналд Туск и Жан Клод Юнкер утре. Тя за пореден път ще се опита да предоговори условията и сроковете за Брекзит, но за пореден път ще получи твърдото „Не!“ на ЕС. Тази драма днес роди и цветист цитат на председателя на Европейския съвет, който каза дословно: „Чудя се кое ли е онова специално място в ада, отредено за онези, които промотираха #Brexit, без дори да имат скица на плана за неговото безопасно провеждане.“ Шапки долу за Доналд Туск! Не останаха много политиците като него днес!

В контекста на семействеността на изток от Рая оставаме онези, здраво впримчени в мечешката фамилна прегръдка на Русия. Някои се опитват да се откопчат обаче. Украинското правосъдие съобщи, че е започнало разследване за „държавна измяна“ срещу политик, смятан за близък с руския президент Владимир Путин и призовавал да се даде автономия на проруската сепаратистка Източна Украйна, предаде Франс прес, цитирана от „Медиапул“.  Шестдесет и четири годишният Виктор Медведчук е обвинен в „накърняване на териториалната цялост “ на Украйна и „държавна измяна“, каза за АФП говорителката на украинската прокуратура Лариса Сарган.

В същото време в друга бивша съветска република литовските разузнавателни служби се страхуват, че Русия ще се намеси в предстоящите избори в Литва, включително през май, когато трябва да бъде избран приемник на президента Далия Грибаускайте, която е твърд противник на Кремъл, предаде Ройтерс.

Отново се връщаме в Украйна, където имаме политически ситком с истински актьор. Две авторитетни социологически агенции в Украйна съобщават, че на първо място в президентската надпревара е излязъл комикът Владимир Зеленский, който изпреварва ветераните в украинската политика Петро Порошенко и Юлия Тимошенко. Зеленский обяви участието си в предизборната кампания на 31 декември във видео, оформено като новогодишно обръщение на президента, предаде Би Би Си. Зеленский е съосновател на стендъп шоуто „95 квартал“, продуцент на сериала „Сватове“ и герой от комедиите „Любов в големия град“ и „Осем първи срещи“. Нямаме какво да добавим…

И така дойде ред до годишния адрес на президента на САЩ, в ролята – Доналд Тръмп. Ето ви част от редакционния коментар на „Ню Йорк таймс“, озглавен „Послание за единство от представител на раздора“, който прочетохме в „Медиапул“:

„При цялата политическа ексцентричност на президента Тръмп о детой произнесе една доста шаблонна реч „За състоянието на съюза“.

Както и миналата година, Тръмп предложи стандартен списък от широки политически цели – много от тях амбициозни, някои, радващи се на двупартийна подкрепа, и единици, за които има вероятност да стигнат донякъде в тази свръхполяризирана атмосфера.

Тържествените му обещания да намали цените на лекарствата, отпускани с рецепта, да се справи с бясната епидемия с опиоиди и с разпадащата се инфраструктура на Америка можеха да се вземат направо от бележките за речта му „За състоянието на съюза“ през 2018 г. Призивът му за борба с рака при децата беше нов, но парите, които той предложи за тази цел – 500 милиона долара за период от 10 години, едва ли съответстват на задачата.

Президентът изпълни химн в прослава на „единството“, който би могъл да бъде и на някой негов предшественик. Не че Тръмп избегна горещите теми. Той говори за абортите и за Сирия, за „огромната яростно настъпление“ на мигрантите към южната граница. Но сърцевината на неговото обръщение, така както беше разпространено и предварително раздуто от Белия дом, звучеше като безличен продукт на т.нар. генератори на речи. „Заедно можем да скъсаме с десетилетията на политическа безизходица, да прехвърлим мостове над старите разделения, да излекуваме старите рани, да изградим нови коалиции, да изковем нови решения и да изпълним забележителното обещание за бъдещето на Америка“.

Накратко казано, утешителното послание на Тръмп беше в пълно противоречие с горчивата истина за това как управлява досега. Така целият спектакъл – намерил отражение във враждебността, която вибрираше между двете страни, хванати в капана на камарата, показа истинското състояние на съюза: раздробен, нервен, болезнено нефункционален.“

Бихме искали да кажем: „That’s all!“, но за съжаление не е…

Последните думи са за Тодор Кавалджиев, вицепрезидент на президента Петър Стоянов от 1997 до 2002 г.: Бог да прости!

SHARE
Ивет Добромирова, експерт по публични комуникации, с дългогодишна кариера като журналист в БНТ.