SHARE

Денят отмина без никакъв резултат по отношение на спорните текстове, които предизвикаха бурна обществена реакция. Въпреки, че вчера премиерът Бойко Борисов заяви, че ГЕРБ са готови на ревизия, спешната среща с ръководителите на четирите парламентарни групи с неговото участие сутринта в НС завърши с малки компромиси като нито един от тях не касае най-спорните текстове. Задължителното гласуване остава, но ще бъде след неучастие в два последователни национални избора, еднакви по вид. Датата, на която ще се провеждат референдумите ще се определя от президента. Това, което имаме като Цветанов заяви след срещата, че ще отпадне забраната за оповестяване на данни от социологически проучвания по време на предизборната кампания. И кампанията ще продължи 30 дни, а не 21, както бе досега. Най-важният, силно спорен и изключително проблемен, дискриминационен и нарушаващ основното право на вот текст – този за секциите в чужбина извън консулствата и посолствата остава все така спорен. От АБВ предлагат секции да се разкриват само в дипломатическите мисии, след като бъде въведено електронното гласуване, а от Реформаторския блок – да има възможност да се откриват до 50 секции в държава на места извън посолствата и консулства. Идеята на реформаторите е подкрепяна от ГЕРБ, но от Патриотичния фронт засега не са склонни да приемат нито един от вариантите и предстоят още разговори.

На този фон мотивите, зад които застава Протестна мрежа и организира протест от 18.30 пред НС са все така актуални:

Излизаме на протест срещу приетите промени в Изборния кодекс, за които единствената дума е АРОГАНТНОСТ.
– Правят гласуването задължително
– Отхвърлят район „Чужбина“
– Слагат тежки бариери пред гласуването на сънародниците ни зад граница
– Забраняват провеждането на избори и референдуми заедно
– Бранят статуквото
– Анонсираха, че ще „опраскат“ електронното гласуване чрез прибързаното му въвеждане и вероятен дирижиран провал още през тази година.
#ИскамДаГласувам
#стигатрИКове

Припомняме на депутатите, че суверенът ги е изпратил там, където са сега, и всеки опит технически да орежат правомощията му няма да остане без последици.

В същото време по-рано днес петицията за вето и преразглеждане на скандалния Изборен кодекс #ИскамДаГласувам бе внесена от името на близо 5300 подписали българи от цял свят в Президенството, Народното събрание и Министерския съвет – съобщава Мария Спирова, инициатор на подписката. „На ход е Росен Плевнелиев. Няма да се откажем, докато не възтържествува здравия разум. Не сме експеримент, не сме преходна разпоредба, а стотици хиляди будни граждани, които предпочитат България на шест континента пред България на три морета. Следете новините, подкрепете ни.“, пише Мария в своя фейсбук профил.

Останалото по-важно от деня телеграфно:

Комисията за защита на конкуренцията е наложила глоба от 1 865 332 лева на „Лидл България ЕООД енд Ко“ за заблуждаваща рекламна кампания. Сумата е 0.35 % от оборота на дружеството за предходната финансова година. Очаква се “Лидл България” да обжалва.

Бившият капитан на националния отбор по футбол Стилиян Петров се връща в професионалния футбол, след като пребори левкемията. Той бе диагностициран преди четири години. 36-годишният Стилиян Петров се връща в Астън Вила, който следващия сезон ще играе в Чемпиъншип. „Реших отново да играя футбол на най-високо ниво. Много се вълнувам. Хората ще питат много въпроси, ще се съмняват в мен. Винаги съм вярвал, че когато се работи, се става по-здрав. Моята форма вече е близо до тази, която бе при отказването ми. Астън Вила остава мой приоритет.“ заяви на пресконференция Стилиян Петров.

От нас (Terminal 3): На добър час, капитане и максимум респект!

Важна новина за пътуващите със самолет утре (27 април). Трафикът на много международни полети ще бъде нарушен заради стачка на персонала на най-големия германски авиопревозвач „Луфтханза“. Засегнати ще бъдат полетите между София и летищата във Франкфурт и Мюнхен.

По този повод “Летище София” съобщи, че ще бъдат анулирани два полета от и до Франкфурт – излитащ в 6.40 ч. и кацащ в 13.15 ч. Отменят се и полетите до Мюнхен, планирани за 6.15 и 13.00 часа, както и кацащите оттам на софийското летище в 11.50 ч. и в 22.10 часа.

Стачката е защото германският профсъюз на авиослужителите настоява за увеличение на заплатите на персонала с около 6%, като на 28 април се очаква пореден кръг на преговори с правителството.

Накрая, но не последно място днес отбелязваме годишнината от трагедията “Чернобил”.

В средата на голямата зона за сигурност в Северна Украйна бе построена най-голямата в света наземна подвижна структура, за да се предотврати разпространението на смъртоносната радиация от мястото на ядрената катастрофа в Чернобил през следващите 100 години, разказва „Ройтерс“.
На 26 април 1986 г. провален тест за сигурност в атомната централа „Чернобил“ в Украйна, тогава в Съветския съюз, предизвиква облак с радиоактивни отпадъци, преминал през части от Съветския съюз, Източна Европа и Скандинавието. Новата 30 000-тонна арка се вижда от километри. По-късно тази година тя ще бъде изтеглена до мястото, за да блокира радиацията и да позволи останките от реактора да бъдат демонтирани безопасно. Европейската банка за възстановяване и развитие финансира строежа на арката, възлизаща на 1.5 млрд. евро като привлече и дарения от над 40 страни.

*За Вечерния бюлетин е използвана информация от „Дневник“ и „Медиапул“
Снимка: Gabriela Stefanova

SHARE
Ивет Добромирова, експерт по публични комуникации, с дългогодишна кариера като журналист в БНТ.