SHARE

Виждате безспорната снимка на деня, а информацията, свързана с нея, ще намерите по-долу. Започваме с новината, която следим усилено тези дни:

Европейският парламент все още не е изработил процедура, по която ще избере своя фаворит за позицията на европейския главен прокурор. Възможностите за гласуване на кандидатите са поне две, съобщиха в понеделник представители на службата по печата на Европейския парламент, цитирани от БТА. Новината четем в „Медиапул„. Изслушването на тримата фаворити за позицията започва във вторник пред две парламентарни комисии. След това е насрочено заседание на комисията на ЕП по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, която ще определи следващите стъпки. Възможно е Европейският парламент да определи кого подкрепя с гласуване в пленарната зала от всички европейски депутати. Вариант е да има гласуване само на ръководството на институцията.

От „Медиапул“ научаваме още, че снощи хиляди румънци излязоха по улиците на столицата Букурещ и други градове срещу опитите на правителството да подчини съдебната система. Гражданите подкрепиха магистратите, които се противопоставиха на измененията в процедурата по назначаване на висши прокурори. Измененията бяха оповестени във вторник от правосъдния министър Тудорел Тоадер под формата на извънредно постановление без предварително обществено обсъждане. В отговор голяма част от прокурорите и съдиите обявиха, че от следващата седмица спират работа освен по най-належащи случаи.

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изрази силно безпокойство от разрастващите се ксенофобия, расизъм и нетърпимост и предупреди, че човешките права губят почва по света, предаде Асошиейтед прес. При откриването на 40-ата сесия на Съвета на ООН по правата на човека в Женева Гутериш алармира, че гражданското общество се свива, а журналисти и активисти стават мишена на нападки и насилие. През последните три години са убити над 1000 журналисти и правозащитници, каза той.

В потвърждение на тези думи у нас журналистът Христо Гешов е получил заплахи след излъчен репортаж във врачанското издание „Зов нюз„. Гешов е работил върху разследване за незаконна ВиК инсталация в курортния комплекс „Чифлика“ край Троян.

ГЕРБ ще отхвърли ветото на президента Румен Радев върху промените в Изборния кодекс и ще изчака законът да бъде обнародван, за да го промени отново и да възстанови сега действащите правила за валидност на преференцията при избора на депутати, евродепутати и общински съветници. Това е най-вероятното процесуално решение, се разбра от думите на председателя на правната комисия от ГЕРБ в парламента Данаил Кирилов в отговор на въпрос на „Дневник“.

Ако нещо се разклати Саудитска Арабия, Сирия ще ни се стори като пионерска организация, каза премиерът Бойко Борисов. Така той обясни защо се е срещнал с министъра на външните работи на страната Ибрахим Абдулазис ал Асаф в рамките на срещата на върха ЕС – Лига на арабските държави (ЛАД) в Шарм ел Шейх. Предизвикателствата, пред които е изправен регионът на Близкия изток и Северна Африка, са предизвикателства и за ЕС, смята Борисов.

Британската премиерка Тереза Мей е подложена на все по-силен натиск да отложи Брекзит, като информациите за какъв срок става дума са все още противоречиви. Според вестник „Гардиън“ разводът с ЕС може да бъде отложен дори за 2021 г. Изданието се позовава на източници от Брюксел, където висши еврочиновници обсъждали тази опция, докато общественото недоволство заради неспособността на Тереза Мей да овладее ситуацията нараства. Вестникът твърди, че председателят на Европейския съвет Доналд Туск одобрява удължаването на периода на преговори между ЕС и Великобритания, ако сделката отново бъде отхвърлена в британския парламент. Засега Тереза Мей отложи гласуването в парламента на евентуална нова, предоговорена сделка за следващия месец, но преди 12 март.

Популярността на френския президент Еманюел Макрон се възстанови до нивото от началото на протестите на „жълтите жилетки“, които губят подкрепа, показва оповестено днес проучване, цитирано от Ройтерс.

Северна Корея може да е сред големите световни икономически сили, ако се разоръжи, каза президентът на Съединените щати Доналд Тръмп, използвайки профила си в туитър. Два дни преди срещата с лидера ѝ Ким Чен-ун – втора за по-малко от година – Тръмп обясни, че страната има „повече потенциал от всяка друга“ за бърз икономически растеж. Американският държавен глава коментира срещата в „Туитър“ броени часове след като държавният секретар Майк Помпео обясни, че Пхенян продължава да е ядрена заплаха.

По естествен път след новината за Северна Корея идва новина за Русия.

Политическият технолог и съосновател на една от най-големите частни руски телевизии Игор Малашенко е намерен мъртъв в Испания, съобщават източници на „Комерсант“. Според някои медии 64-годишният Малашенко се е самоубил. Журналистът Тимур Валеев, работил с Малашенко в щаба, потвърждава информацията, правят го и двама неназовани източници на РБК. Той е един от основателите на НТВ, която е сред първите частни телевизии в Русия, и между 1993 и 1997 г. е неин генерален директор. През 1996 г. е главен съветник в предизборната кампания на президента Борис Елцин. Повече можете да прочетете тук.

Руски пари за италианските националисти на вицепремиера Матео Салвини, същият, който заяви публично, че не се интересува от парите на Владимир Путин, но го подкрепя заради политическата му линия, разкри разследване на италианския вестник L’Espresso. Сделката за финансиране на Лигата е осъществена през последните месеци в най-дълбока тайна. Срещи, пътувания, мейли и договорености за милиони. От едната страна е един от най-доверените хора на Салвини. От другата  – значими представители на режима на Путин. На масата на преговорите стои дизелово гориво “EN 590 стандарт Udsl”. Не по-малко от три милиона евро в дизел, прехвърлени от руска компания към италианска фирма – сделка, благодарение на която Кремъл да успее да захрани касите на партията на Салвини в навечерието на предстоящите европейски избори през май. „Терминал 3“ публикува цялото разследване на L’Espresso със скандалните разкрития.

Елизавета Пескова, дъщеря на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков, работи за крайнодесен френски депутат в Европейския парламент, четем в „Клуб Z„. Името на Пескова е обявено на сайта на парламента в профила на Емрик Шопрад, член на еврофобската група „Европа на свободата и пряката демокрация“ с лидер Найджъл Фараж, един от водещите идеолози на „Брекзит“. В духа на най-добрите традиции на руската аристокрация Лиза Пескова дълго е живяла в Париж, съобщават руски медии. Според „Свободна Европа“ госпожица Пескова има достъп до срещи при закрити врати и документи на институцията.

През януари 2019 г. точно на Рождество Христово в Украйна се състоя едно наистина историческо събитие – Православната църква в Украйна получи от Константинополската църква майка томос (указ) за автокефалия. По този начин Украйна отново придоби своята собствена канонична църква, от която е била лишена над 300 години. Фактът, че Русия е християнска страна и е взела от Европа много външни признаци, не означава, че тя също принадлежи към европейската цивилизация. Ако Европа е обединение от християнска любов и демокрация, то в православна Русия любовта се декларира, но там никога не е имало свобода, демокрация, откритост и толерантност като ценности. Затова Русия все пак не е Европа въпреки всички външни прилики. Липсата на свобода изкривява принципа на християнската любов, често я превръща в омраза в името на православието и Руската империя. Днес Русия и Руската църква преживяват именно такъв тъмен период. В православния свят всяка страна обикновено има своя собствена църква и затова автокефалията напълно съответства на православната традиция и принципите на историческата справедливост. Убеден съм, че автокефалията отваря пътя за преодоляване на сегашното разделение и обединяването на всички православни украински граждани в едно семейство. Също така съм убеден, че е необходимо народите на Европа да се обединят около техните ценности – християнска и демократична. Време е да осъзнаем, че това не е абстракция, а мощни духовни фактори, които повече от хиляда години определят успеха на Европа и на цялата западна цивилизация. Днес се води мащабна специална операция за тяхното подкопаване и корозия. Нашето общо задължение е да ги защитим. Вижте целия текст на външния министър на Украйна Павло Климкин в „Терминал 3“.

И накрая, но не последно място – „българският „Оскар“.

При обявяването на наградата за най-добър филм, спечелена от „Зелената книга“, на сцената се качи мъж с българското знаме, затъкнато в джоба на костюма му. Камерата на телевизионното предаване два пъти улови малкия флаг в кадър. Маринов играе музиканта Олег във филма. „За мен това е сбъдната мечта, моята приказка за Пепеляшка“, казва той в интервю по време на представянето на филма на Американските филмови награди (AFI). Маринов ще бъде гост на „София филм фест“ и лично ще представи филма „Зелената книга“ на фестивала. В биографията си в IMDB Маринов сочи, че е съден от военен трибунал в България по обвинение, че е опитал да избяга на Запад, докато е бил в казармата. Въпреки това той завършва НАТФИЗ и през 1990 година, след турне с българска фолк джаз формация в Европа, Канада и САЩ, остава като политически бежанец в Ноксвил, Тенеси. Целия текст на „Дневник“ за Димитър Маринов четете тук. А тук можете да видите фотогалерия от церемонията и победителите.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.