SHARE

Върховният административен съд прие, че очернящата книга, предлагана безплатно с вестник „Телеграф“ и насочена срещу „Да, България“ накърнява честта и доброто име и потвърждава приетото от ЦИК спиране на разпространението – като единствената възможна мярка.

Миналата седмица след жалба на партията на Христо Иванов, ЦИК постанови спиране на разпространението на притурката и издаде указание за глоба на „Телеграф“. Решението на съда е окончателно.

Напрежението между България и Турция преди изборите продължава. Главният прокурор Сотир Цацаров заяви, че законът за вероизповеданията се нуждае от ревизия, тъй като има опасност от екстремизъм. Той коментира и експулсирането на турски граждани от страната и уточни, че не става въпрос за извършени престъпления. „Не говорим за шпионство, а за проповядване на идеи, свързани с нарушаване на териториалната цялост на България“, заяви Цацаров. Междувременно турски министър предупреди България да не спира пътуващи от Турция за страната ни преди изборите. На среща с избиратели министърът на труда и социалните грижи на Турция Мехмед Мюезиноглу каза: „Призовавам българските власти да не се поддават на провокациите на крайните националисти, нека в името на демокрацията бъдат по-уважителни към правото на вот на гражданите от турски произход с български паспорти, за да могат те да упражнят правата си. Нашето желание е България да не позволява такива действия като блокиране на границите, спиране на автобусите, действия, които нанасят вреда и на самата България. Очакваме от българското ръководство да прояви демократично отношение, като осигури и гарантира правото на всеки неин гражданин да гласува спокойно и без притеснения.“ По-късно и турският президент Реджеп Ердоган остро разкритикува България, че оказва натиск над българските турци преди изборите. „Призовавам България. Призовавам нашите роднини и братя там… Сериозно сме разтревожени да виждаме и чуваме, че там се оказва натиск. От една страна, казвате, че имате демокрация, от друга – оказвате натиск над турците. Това е неприемливо. От една страна, говорите за правната рамка на Европейския съюз, а от друга – правите точно обратното. Това не бива да се случва“, каза Ердоган в изявление по време на пресонференция.

Междувременно в Брюксел Европейският съюз привика новия турски посланик при организацията във връзка с коментарите на президента Реджеп Тайип Ердоган от вчера,  че нито един евроепеец нямало да се чувства сигурен, ако Европа не се промени. Посланикът на Турция трябва да обясни какво има предвид президентът Ердоган.

Кандидатът за депутат от БСП Елена Йончева заведе дело срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Делото е за клевета и уронване на престижа на журналистическата професия. Йончева съди Борисов заради твърдението му, че държавата е платила 2 млн. лева за филмите й. По-късно стана ясно, че на свой ред Борисов завежда дело срещу председателя на БСП Корнелия Нинова за думите й „Ти си крадец“, изречени в ефира на Нова тв.

Служебният министър на земеделието Христо Бозуков заяви, че протестите на животновъдите и тютюнопроизводителите го изненадват, тъй като той се срещал с тях многократно. Той отрече, че се очаква спиране на пари по европрограмите за земеделие. Според министъра протестите били предизборни.

Бивш депутат от руската Дума е бил убит пред входа на хотел в Киев. Денис Вороненков е бил член на руската компартия, а през 2016 емигрира в Украйна. През февруари руските власти започнаха да го издирват за измама в големи размери, а този месец московски съд разпореди задочен арест на бившия народен представител. Според ТАСС той е давал показания на украинската генерална прокуратура по дело за държавна измяна срещу сваления украински президент Виктор Янукович. Президентът Петро Порошенко нарече убийството „акт на тероризъм от страна на Русия“. „Явният почерк на руските спецслужби и преди нееднократно се е проявявал в различни европейски столици“, заяви Порошенко. От Кремъл потвърдиха, че президентът Владимир Путин е бил информиран за убийството, но отказаха да коментират по-нататък. „Това не е наша тема“, обяви говорителят на Путин Дмитрий Песков.

Британската полиция обяви, че са арестувани 8 души във връзка с вчерашното нападение в Лондон. Операция се провежда в Лондон, Бирмингам и други части на страната. Британският министър на отбраната Майкъл Фалън каза, че според разследващите деянието „в някаква форма е свързано с ислямски тероризъм“ и че полицията проверва дали има и други замесени. Равносметката досега – 4 убити и 40 ранени, някои от които тежко. Спекулациите около името на предполагаемия извършител продължават, полицията заяви, че засега ще се въздържат от съобщаване на подробности. Премиерът на страната Тереза Мей съобщи, че той е роден във Великобритания и е бил известен на службите, които са го подозирали в екстремизъм, но към момента на атаката не е бил обект на интерес, а „периферна фигура“. По-късно днес „Ислямска държава“ пое отговорност за случая. „Извършителят на вчерашните атаки пред британския парламент е войник на „Ислямска държава“ и той извърши операцията в отговор на призива да се атакуват граждани на коалицията“, гласи изявлението на организацията. Държавни ръководители от цял свят изпратиха съболезнования и подкрепа за гражданите на Великобритания.

Опит за атентат имаше и в Белгия. Шофьор е насочил автомобил срещу пешеходци на търговска улица в Антверпен, но е бил забелязан от патрулиращи военни. Хората са успели да избегнат колата, а нападателят е бил арестуван. Автомобилът е бил с френска регистрация и в него са открити оръжия.

Американският президент Доналд Тръмп не е знаел, че бившият ръководител на предизборния му щаб Пол Манафорт е работил за руския алуминиев магнат Олег Дерипаска, обяви говорителят на Белия дом Шон Спайсър. „Президентът не е бил наясно кои са клиентите на Пол от последното десетилетие“, обяви Спайсър и добави, че Манафорт е работил за Тръмп само пет месеца.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.