SHARE

Днес съдът по правата на човека в Страсбург почука на вратата на България с уведомление, че турският бизнесмен Абдуллах Бююк е подал жалба срещу българското правителство. Властите ще трябва да отговорят на множество въпроси, както и да предоставят всички документи по екстрадицията му в Турция.

Експулсирането на Бююк през лятото на 2016 г. предизвика шумен обществен скандал, когато се разбра, че той буквално е бил отвлечен от българските служби и предаден на Турция, без да му бъде дадена каквато и да било възможност да оспори тази мярка и да поиска спирането й.

Цялата история може да си припомните тук. 

Междувременно съседката ни Гърция отказа да предаде осемте турски офицери, които са потърсили убежище от Атина. Дни след като призова за предсрочни избори, Ердоган повдигна въпроса за размяна на пленници, като предложи в замяна да пусне двама гръцки граничари, които бяха арестувани за „пребиваване в забранена военна зона“. Ципрас отхвърли предложението, подчертавайки, че позицията на ЕС и Гърция е единна и те ще настояват за незабавното пускане на двамата войници, без Анкара да има право да диктува каквито и да било условия и да поставя ултиматуми. 

Адвокатът на кметa на „Младост” Десислава Иванчева заяви, че посредникът за предаването на предполагаемия подкуп е пуснал парите в кашон в колата на задържаната, като не е споменал, че тя е видяла как  белязаните банкноти се озовават в автомобила ѝ. Подробности тук.

Докато казусът Иванчева върви, гражданите на България трябва да се тревожат, че правосъдието в държавата се раздава според късмета. Прокуратурата заяви, че именно на лош късмет се дължи арестът на Иванчева. Тоест разследващите не са искали да я държат пет часа на улицата, но така се е получило. Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев призна, че всъщност не е сигурен за тези неща, защото не е чел обстойно документите и цитира чуто от колегите си.

Но има и граждани, които не оставят случващото се в държавата да бъде плод на късмета: след многохилядните протести и вчерашния арест на опозиционни лидери премиерът на Армения Серж Саркисян обяви, че ще подаде оставка. Саркисян бе дългодишен президент на страната, който през 2013 г. смени курса на Армения от сближаване с Европейския съюз към членство в руския Евразийски икономически съюз. Повече по темата тук. А как празнуваха оставката арменци може да видите във видеото.

Armenian protesters celebrate victory in the streets of Yerevan after Prime Minister Serzh Sarkisian steps down.

Публикувахте от RFE/RL в 23 април 2018 г.

 

Протест имаше и у нас – творците от музикалните състави на БНР протестираха срещу ниските си заплати, които са със средна стойност от 660 лв. месечно. Заради ниските си доходи те търсят втора работа – таксиметрови шофьори и градинари, а в съставите зеят незапълнени свободни места. 

България я очаква строгост. И ако не спазва върховенството на закона, средствата от следващия бюджетен период на ЕС рязко ще пресъхнат. Това твърди „Файненшъл таймс“, цитиран от „Дневник“, като се позовава на работен документ на Европейската комисия. Политическият проект е под заглавие „кохезия и ценности“, което според изданието е ясен сигнал за очакванията, свързвани в Брюксел с употребата на еврофондовете. Ако идеите в документа, цитиран от „Файненшъл таймс“, се наложат, това означава, че от България, Полша, Унгария или Румъния милиарди евро ще се пренасочат към изпаднали във финансови затруднения държави като Испания или Гърция. Допълнителна помощ очакват бедни райони на Франция или части от Германия и скандинавските страни, където са настанени стотици хиляди мигранти.

А в мутренската държава мутрите продължават да се държат по мутренски. Икономистът Ивайло Мирчев разказва за една такава среща – една история, която лесно може да бъде изживяна от всеки един в държавата на беззаконието.

Мислите си, че мутрите са изчезнали? Или МВР се бори с тях?Днес на път за Варна спирам в McDonald's Велико Търново….

Публикувахте от Иво Мирчев в 23 април 2018 г.

Но има и алтернатива. Днес „Демократична България – Обединение“ изпрати на председателя на Народното събрание и всички парламентарни групи законопроект за изменение и допълнение на Закона за хазарта. Може да прочетете проекта в пълния му вид тук. 

Депутатите бламираха избора на нов член на Бюрото за СРС, като не номинираха кандидат. Дaли зapaди мaлĸoтo ocтaвaщo вpeмe, дaли зa дpyгo, нoминaции нe ca нaпpaвeни и липcaтa им e гoвopещa зa oтнoшeниeтo нa дeпyтaтитe ĸъм „ĸoнтpoльopa“ нa CPC и нaй-вeчe ĸъм cтpeмeжa нa бюpoтo дa e нaиcтинa нeзaвиcимo, пишат от „Дефакто“, където може да научите повече по темата. 

Съдът в Брюксел призна днес за виновни единствения оцелял от извършителите на атентатите в Париж на 13 ноемри 2015 г. Салах Абдеслам, както и Суфиян Аяри в опит за убийство с терористични подбуди. Двамата бяха осъдени на по 20 години затвор и глоба от по 12 000 евро. При няколко едновременни взрива тогава загинаха над 130 души. Абдеслам ще бъде изправен пред съд и във Франция за участието си в атентатите в Париж.

Външните министри на Г-7, седемте най-развити индустриално държави, единодушно се противопоставиха на дестабилизацията, провокирана от Русия, оставяйки вратата за диалог с Москва отворена. Външните министри на Великобритания, Франция, Германия, Канада, САЩ, Япония и Италия ще издадат заключителна декларация, потвърждавайки непреклонност към Москва. 

Заключението на деня идва с празнуването на Световния ден на книгата, 23 април. Българите са на последно място в ЕС по разходи за книги, като делят дъното на класацията заедно с гърците. Най-много за книги харчат словаците, 2,1 % от общия бюджет вкъщи. А във всички страни жените четат повече от мъжете.

Припомняме ви, че утре, вторник, 24 април, от 18:30 ч. може да подкрепите протеста в защита на трамвая в жк „Лозенец“. Защо линията трябва да бъде спасена отговорихме тук. 

Снимка: Абдуллах Бююк, чиято  заповед за принудително отвеждане до границата  е изпълнена на 10 август 2016 г., „Капитал“ 

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.