SHARE

Eдна седмица след разкритията, че около имуществото на председателя на Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Пламен Георгиев има сериозни съмнения, той все още не е дал отговор на редица въпроси, засилвайки по този начин подозренията за нередност. В същото време се появяват нови факти, които уличават Георгиев в лъжа и/или укрити доходи. В понеделник „Антикорупционен фонд“ – организацията, която извади наяве имотните сделки в ГЕРБ, показа обява от края на 2016 г., от която се вижда, че тризонетът, който шефът на КПКОНПИ е придобил (поне по документи) за 150 хил. евро, е бил обявен за продажба на близо двойно по-висока цена – 265 хил. евро. Сделката е станала през 2017 г., когато Георгиев купува описания в обявата апартамент в столичния квартал „Гео Милев“. Според описанието жилищната площ е 417 кв.м, а на второто ниво е изграден чардак с барбекю, сауна за шестима души и баня. До тях достъп, както става ясно от приложените от продавача снимки, има само собственикът на имота. От заснетите с дрон кадри на bTV се вижда, че нивото с барбекюто и сауната е именно въпросната тераса, за която шефът на КПКОНПИ се прави, че не е негова, а уж била обща за всички живеещи в сградата площ. И въпреки че покупката на апартамента е частично финансирана с ипотекирането му пред Първа инвестиционна банка и продажба на имот в „Люлин“, за да „се вържат“ изчисленията, се губи сума между 180 и над 650 хил. лв., в зависимост от това дали сделките са правени на данъчна оценка или на пазарна цена („Капитал“ публикува таблици за несъответствието – тук).

Регулярното национално представително проучване на обществените нагласи (22-26 март 2019 г.) на агенция “Алфа Рисърч”, което съвпадна по време с “Артексгейт”, регистрира съществени щети върху образа и доверието към ГЕРБ два месеца преди изборите за Европейски парламент. Основните изводи накратко:

  • Пада доверието в правителството и премиера.
  • ГЕРБ губи доверието на хората, че води борба с корупцията.
  • Показните арести от последните месеци вдигат миниатюрно доверието в прокуратурата и съда.
  • Ниска избирателна активност. От това печелят БСП и най-вече ДПС.
  • Разликата между ГЕРБ и БСП е вече в рамките на статистическата грешка.
  • „Демократична България“ е четвърта политическа сила, но все още е под прага за влизане в ЕП.
  • Българските крайнодесни партии няма да влязат в ЕП разделени.

Четете подробно в „Терминал 3„.

Гражданите от Инициативен комитет “Лозенец” организират на 3 април от 18.30 срещу небостъргача „Златен век“ протест срещу корупцията, незаконното строителство и бездействието на институциите. Разговаряхме с Никола Вапцаров от инициативен комитет “Лозенец” веднага след проведената пресконференция в градинката срещу небостъргача на “Артекс Инженеринг” за емблематичния обществен казус “34 етажно незаконно строителство”. В океана от нормативни ребуси, бездействие на институциите, полуистини, полулъжи и пропагандни трикове, с Никола решихме да представим структурирано темата на читателите на “Терминал 3”. Лъжа срещу Истина. Откроиха се четири лъжи на ДНСК. Вижте ги кои са.

Асоциация „Прозрачност без граници“ остро възрази срещу промени в Закона за противодействие на корупцията, които изключват общинските съветници от кръга на лицата, заемащи висши публични длъжности, задължени да декларират своето имущество и конфликт на интереси пред антикорупционната комисия. В писмо до медиите от неправителствената организация, цитирано от „Дневник„, определят това законодателно решение като „много лош политически и обществен сигнал“. В текста се напомня, че краткия си четиринадесетмесечен живот антикорупционният закон е бил променян пет пъти. От „Прозрачност без граници“ не намират за основателен аргумента на депутатите, че ако и те бъдат включени в обхвата, ще „блокира системата за деклариране“.

Приетите миналата седмица промени в Закона за съдебната власт противоречат на основни конституционни принципи и създават предпоставки за произвол при прилагането им. Това заявява Съюзът на съдиите в България в писмо до президента Румен Радев и моли държавният глава да упражни правомощието си и да наложи вето на закона. Проектът беше приет в спешен режим на 27 март, в суматохата около очакването на Цветан Цветанов да се завърне от САЩ и да обяви ходовете си в резултат на апартаментния скандал, без съгласуване с Висшия съдебен съвет и без да се изчака становището му, коментира „Дневник“. Промените бяха внесени в началото на март от депутати начело с председателя на правната комисия Данаил Кирилов и заместника му Хамид Хамид. Измененията предвиждат при предсрочно прекратяване на мандата на членовете на Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) и на главния инспектор новоизбраните да не довършват техния мандат, а да започват свой мандат, съответно 4 и 5 години.

Не пропускайте историята как прокуратурата веднъж установява, че КТБ финансира медиите на Пеевски, а после забравя бързо за това. Борис Митов разказва всичко. Така „Свободна Европа“ анонсира текста, който проследява сагата по документи и прокурорски изказвания през годините. Струва си.

Застрахователят „Еврохолд“ е внесъл в понеделник самостоятелна оферта за придобиване на българските активи на чешката енергийна група ЧЕЗ, съобщиха от листнатото на фондовите борси в София и Варшава дружество, цитирани от „Медиапул„. Каква е офертата им не се посочва, но сделката ще бъде финансирана със собствени средства и привлечени от западноевропейски банки. Своя оферта е подала и индийската „Индия пауър“, съобщиха от пресцентъра на чешката енергийна група, цитирани от БНР. Предстои разглеждането и оценката на предложенията, като договорът с българската „Инерком“ остава валиден, допълниха от Прага.

Три фирми са подали оферти в обявения от държавния газов доставчик „Булгаргаз“ търг за закупуване на природен газ извън дългосрочния си договор с руската компания „Газпром Експорт“. Срокът за подаване на предложенията за осигуряване на 144 млн. куб. м суровина за нагнетяване в хранилището в Чирен в следващите три месеца изтече миналия петък, а в понеделник те са били отворени. Кандидатите са гръцкият газов доставчик ДЕПА, българският производител на торове „Агрополихим“ и швейцарската „Колмар“, научи „Медиапул“ от свои източници в „Булгаргаз“. Изданието коментира красноречиво със заглавието си, че „Алтернативният търг на „Булгаргаз“ – пак руски газ, но по друг начин„. Подробностите.

Камионите и автобусите до 12 тона ще плащат такса от около 10 ст. за изминат километър по около 10 000 километра републикански пътища, които ще бъдат обхванати от тол-системата. Това съобщи Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което започва разговори с превозвачите за тол-тарифите. Тол-таксите за тежкотоварните автомобили се въвеждат от 16 август 2019 г.

Министърът на околната среда и водите Нено Димов е обжалвал решението на Върховния административен съд (ВАС), който на 7 март за втори път отсъди, че ведомството не може да променя плана за управление на националния парк, без да го подложи на екооценка. Това се вижда от регистрите по делото, като от ВАС потвърдиха пред „Дневник„, че на 27 март министърът на околната среда е внесъл жалба срещу решението.

Световната новина на деня! Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на президента Реджеп Тайип Ердоган е победител на проведените местни избори в Турция, но губи кметските постове в най-големите градове – Истанбул, Измир и столицата Анкара. В мегаполиса край Босфора и двамата кандидати се обявиха за победители в гласуването. По данни от избирателната комисия, цитирани от Анадолската агенция, кандидатът на опозицията Екрем Имамоглу води с близо 28 хиляди гласа пред опонента си Бинали Йълдъръм след преброяването на резултатите от 31 102 секции. Тези резултати означават, че за първи път от 25 години насам Истанбул няма да бъде управляван от Ердоган и неговата партия. Турският президент започва политическата си кариера като кмет на Истанбул от 1994 до 1998 година, след което основаната от него ПСР неизменно печели изборите в многомилионния град. Четете още в „Свободна Европа„.

За втори път Уестминстър иззема функциите на правителството и ще опита да отклони Великобритания от курса към „твърд Брекзит“ на 12 април, след като на 29 март сделката на Мей бе отхвърлена за трети път, предаде Ройтерс, цитирана от „Клуб Z„. В 21 часа българско време парламентът ще гласува девет предложения, които включват: митнически съюз, втори референдум, напускане без сделка, предотвратяване на „твърд Брекзит“ и други.

Кои са отличените на „Ресторант на годината 2017 Бакхус Acqua Panna & S.Pellegrino“ вижте тук.

И накрая…

Шегата на скулптора Андрей Врабчев за 1 април е паметник на Бойко Борисов. Той се появи тази сутрин на площад “Гарибалди”. Там беше и ноторно известната “водна стена”, която хората не на шега оприличиха на “надгробна плоча” и бе демонтирана.

“Ние сме вторачени в нашата история, търсим какво ли не в нея, но забравяме, че днешните ни дела са утрешната история. Ако искаме тя да е успешна и хубава, трябва да може да гледаме на тях именно като това какво ще остане от тях и как ще бъде прочетено”, казва авторът за БНР. Медията уточнява още, че това е стара негова творба, чието послание е, че действията на съвременните личности ще бъдат записани в историята. Как реагира самият Борисов, вижте тук.

Заглавна снимка: БНР

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.