Реакции от цял свят – Ердоган желае промяна в статуса на “Света...

Реакции от цял свят – Ердоган желае промяна в статуса на “Света София”

SHARE

От Artnet News

Едно от големите чудеса на света, емблематична сграда на Босфора, в пресечната точка между Изтока и Запада, християнството и исляма, монументалната “Света София” от VI век в Истанбул преминава през много трансформации през хилядолетията, но сега може да бъде извършена още една голяма промяна. Президентът Реджеп Ердоган иска да превърне световноизвестната забележителност от музей под егидата на ЮНЕСКО в активна джамия.

Консервативният лидер упорито настоява да отмени решението, взето през 1935 г. от основателя на турската република Кемал Ататюрк, да превърне “Света София” в светско историческо място. На 3 юли най-високият административен съд в Турция – Държавният съвет, трябваше да реши дали постановлението, че “Света София” е музей, все още е законно валидно. След 17-минутно изслушване съдът обяви, че ще обяви решението си след 15 дни.

„Света София“ е една от най-големите истанбулски забележителности и се посещава от един милион души годишно. Грандиозната сграда е издигната от византийския император Юстиниан в Константинопол (днешен Истанбул) през VI век сл. Хр. Османците превръщат църквата в джамия, когато завладяват града през 1453 година.

Стените разказват историята. На тавана се виждат християнски мозайки на Исус, Богородица и свети Йоан, недалеч от медальони, носещи имената на Аллах, пророкa Мохамед и четиримата халифи. Мнозина я виждат като символ на междурелигиозно разбиране.

След като „Света София“ е превърната в музей през 30-те години на XX век, не се разрешава провеждането на религиозни ритуали. Набожните мюсюлмани отдавна настояват това решение да бъде отменено.

Американският държавен секретар Майк Помпео пусна изявление от ведомството си, в което изтъква неодобрение на този ход, с молба до Ердоган да преразгледа предложението си. „Съединените щати разглеждат промяната в статута на “Света София” като намаляване на наследството на тази забележителна сграда и нейната ненадмината способност – толкова рядка в съвременния свят – да служи на човечеството като толкова необходим мост между различните традиции на вярата и културите“, се казва в изявлението. „Ние се стремим да продължим да работим с правителството на Турция по широк спектър от въпроси от взаимен интерес, включително запазването на религиозни и културни обекти.“

Турция веднага отвърна обратно на Помпео. „Учудени сме от съобщението, издадено от Държавния департамент на САЩ относно статута на “Света София” “, заяви говорителят на турското външно министерство Хами Аксой. „По този повод отново напомняме за реалността, която трябва да повтаряме постоянно – “Света София” е собственост на Турция, както всички наши културни ценности, разположени на нашата земя.“

Гръцки религиозни служители и политици също обявиха противопоставяне на този ход. „”Света София” е паметник на световното наследство“, заяви говорителят на гръцкото правителство Стелиос Пецас, предаде Ройтерс. „Това би създало огромна емоционална пропаст между християните по света и Турция.“

Отворено писмо, публикувано на 2 юли, подписано от десетки международни експерти по османско и византийско изкуство, също отхвърли инициативата за промяна в статуса на музей като застрашаващ управлението на обекта и изтъкна: „”Света София” е твърде красив паметник и твърде скъпоценен исторически документ да служи като пешка в регионалната политика.“

SHARE