Банкс е имал три срещи с руския посланик в Британия, неговото протеже Анди Уигмор е имало доста обширна кореспонденция по време на кампанията с руски държавни служители, а двамата заедно с Найджъл Фараж са се срещали с руския посланик само дни след като са били на аудиенция при току-що избрания президент Доналд Тръмп през ноември 2016 г.
През октоври 2015 г. руският дипломат Александър Удод, вече изгонен след случая „Скрипал“ по подозрения в шпионаж, кани Банкс и протежете му Уигмор на „шестчасов алкохолен обяд“ в резиденцията на посланика.
На него посланикът Александър Яковенко връчва на Банкс презентация със седем слайда, в която се описва „Консолидационната игра в руския сектор за злато“.
На нея се обяснява как инвеститорите могат да направят огромни печалби, тъй като „шест или седем“ руски компании могат да се обединят в една.
Новата огромна компания се оценява на стойност от 8 млрд. щ.д и участието в нея ще е „възможност, до която други няма да имат достъп“.
Доколкото ни е известно към момента, Банкс в крайна сметка отказва сделката, но тогава е бил изключително въодушевен. Той е разпространил предложението на други членове на предизборната кампания с думите: „Много съм настървен към златото и много ми се иска да обмисля това!“.
От предложението на руския посланик става също така ясно, че Кремъл пряко е замесен. Руската държавна Сбербанк, собственик на 1/3 от компанията GeoProMining, ще даде на акционерите по-добри условия, пише в презентацията.
От 2015 г. Сбербанк е под санкции от Запада.
През януари 2016 г., съобщава New York Times, Банкс кани инвестиционния банкер Ник ван ден Брул да се срещне с руския посланик. Съобщението за срещата е изпратено и на вече отзования по подозрение в шпионаж руски дипломат Удод.
New York Times също така съобщава, че на Банкс е предложена втора възможност да инвестира в диамантената компания Alrosa. Руското правителство е възнамерявало да продаде 10% от активите ѝ. Съветник на Банкс пише в един от имейлите си, че екипът на Банкс „не е забравил за проекта Alrosa“.
Три седмици след вота за Brexit Кремъл продава дялове на компанията на група инвеститори, включително свързаната с Банкс фондация OCCO, съобщава New York Times.
Миналия месец Банкс призна, че е направил разплащания към министър на африканската държава Лесото. Банкс отрича финансите да са подкуп.
Детайли около сделките продължават да излизат наяве, като наскоро стана ясно, че Банкс е замесен и в трета потенциална сделка с руски златни мини в Гвинея. Собственикът на мината е бил „авантюрист руснак“, който „споделя страстта ви за жълтия метал“, пише посредник на сделката към Банкс, съобщава Guardian.
Банкс отрича да е получавал руски пари или сделките да са се реализирали, но и за двете твърдения срещу него се водят разследвания.
Арън Банкс финансира с 9 милиона британски паунда кампанията за напускане на ЕС Leave.EU – това се оказва най-голямото дарение за политическа кампания в историята на Британия.
Понастоящем кампанията на Найджъл Фараж Leave.EU обжалва наложена ѝ глоба от £70,000 от Британската избирателна комисия за нарушения на изборното законодателство.
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok