SHARE

Република Македония ще смени името си и ще извърши промени в конституцията на страната, с което се открива възможност за членство в Европейския съюз и НАТО.

Това решиха в петък 80 от 120 депутати в парламента в Скопие, които приеха промени в конституцията, които промениха името на Северна Македония.

Публикуваме изявлението на премиера Зоран Заев:

„Денеска е историски ден за нашата земја, заедно напишавме историја. Откако огромно мнозинство на граѓаните го одброија догвоорот, денес Собранието со двотретретинско мнозинство овозможи да зачекориме во најголемите западни сојузи во светот. Македонија ќе биде дел од светот.

Нашите визии ќе бидат исполнети. Го имаме датумот. Сакам најдиректно да му се заблагодарам на секој пратеник за оаа одлука, особено на храбрите пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои го ставија интересот за иднината на Македонија пред партискиот интерес.

Секој граѓанин е горд на покажаната одговорност и храброст. Со ваки одлуки луѓето стануваат херои. Денес напишавме историја и вие сте поеќе од тоа. Луѓето во Македонија нема да забораваат што направивте. Како премиер ќе ја гарантирам вашата сигурност и сигурноста на вашите семејства. Ни претстои многу работа“ – изјави премиерот Заев на прес конференцијата по завршувањето на седницата на која со 80 гласови, пратениците дадоа зелено сетло за почеток на уставните промени.

Заев остро ќе одговори на обвинувањата на Јанушев за обвинувањата дека на пратениците им бил вршен притисок и им биле давани пари за гласање за уставите измени и дека ќе поднесе и тужба за наведените обинувања.

Во врска со моменталните судски процеси кои се водат, Заев потенцираше дека секој граѓанин во државата треба да сноси одговорност за то што е обвинет и што е потврдено со правосилна судска пресуда. Судските процеси ќе продолжат, потенцираше Заев.

Владата од рок од 155 дена  ќе треба да ги достави нацрт амандманите до Собранието.

SHARE
Смислен прочит на събитията, които имат значение.