SHARE

Австралиецът Джок Полфрийман беше сред участниците в протест срещу насилието над жени. Протестът, организиран от Студентското общество за равенство, се проведе в София на 25 ноември – Международния ден за борба с насилието срещу жени. Говорещите от трибуната бяха разнообразни – защитници на правата на жените, хора, работещи с жертви на домашно насилие, правозащитници, представители на хората с увреждания, ромските жени, на ЛГБТИ организации, на бащите, активисти. Полфрийман беше сред редовите присъстващи, които не взеха думата.

Денят за борбата с насилието над жени беше отбелязан в контекста на близо две години след истерията срещу Истанбулската конвенция, довела до произнасянето на Конституционния съд срещу нея, на кампания срещу абортите и опити на практика да се отменят всички форми на защита на децата у нас.

Понастоящем Полфрийман е с отнет паспорт, за да не напусне България. Въпреки че ако има забрана да напуска страната, той не би могъл да направи това и с паспорт. Това стана, след като главният прокурор Сотир Цацаров създаде прецедент, оспорвайки решението на съда за предсрочното му условно освобождаване от затвора. След напускането на затвора Полфрийман директно беше закаран в центъра за задържане на чужденци в Бусманци, където беше затворен близо месец. Излезе след натиск от страна на австралийската държава. Различни представители на властта даваха противоречиви обяснения за причините за задържането му.

Австралийският гражданин беше осъден заради убийството на Андрей Монов, син на близкия до БСП психолог от МВР Христо Монов, в конфликт с група ултраси в края на 2007 г. Версията на Полфрийман е, че се е опитвал да помогне на роми, нападнати от групата, самият той е пребит от ултрасите и е действал при самозащита. По време на процеса доказателствата, които биха могли да подкрепят версията му, са игнорирани, а записът от камерата, от който може да се види какво се е случило в момента на пробождането на Монов, се поврежда, преди да стигне до съда. Неотдавна в интернет бяха публикувани оцелелите записи от камерите, които показват как започва конфликта и че австралиецът е замерян с павета.

В затвора австралийския гражданин се бори за социална справедливост – основава организация на затворниците и се опитва да дава публичност на корупцията в местата за лишаване от свобода.

Случаят с Джок Полфрийман беше използван от прокуратурата в контекста на кампанията за избор на нов главен прокурор. „На мушка“ се оказаха съдиите, постановили условното му освобождаване, и особено Калин Калпакчиев, който е и председател на Съюза на съдиите – една от малкото критични към главния прокурор организации на юристи. Също и Българския хелзинкски комитет (БХК), понеже австралиецът е бил номиниран от своя сънародничка в годишните награди на организацията „Човек на годината“.

Въпреки опитите да се създаде обществена истерия колко опасен е Полфрийман, участниците в протеста срещу насилието над жени видимо се радваха на присъствието му. Пред Джендърландия някои коментираха, че включването му в публично събитие е проява на смелост, като се има предвид кампанията за „очернянето“ му.

Текст: Gender.land

Снимка: Светла Енчева

SHARE